avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate patrasescu_ionica

Activitate patrasescu_ionica

ce sanse pot avea sa contest in instanta aceasta decizie de concediere colectiva in care se spune ca din vina situatiei economice sunt concediata dar si ca urmare a evaluari profesionale facuta de sefu de unitate am optinut nota mai mica decit ceilalti colegi ramasi in unitate .evaluare nu sa facut in comisie la sedinta de analiza pe care o facem la intrarea in program ne-a chemat pe rind cite un salariat ne-a pus sa semnam si atit salariati nu vor sa recunoasca ca aceasta evaluare a fost facuta in alb fara sa stim ce scrie in ea pentru ca am fost grabiti sa semnam si sa mergem pe posturi .cind am primit decizia de concediere sa am vazut motivul disponibilizari iam facut reclamatie sefului la directorul general acesta a trimis comisie dar colegi nau vrut sa recunoasca ma uitam la ei la ancheta si numi venea sa cred cum te poate vinde dupa 25 de ani de colegialitate care io fi mintit ca ca intra la tainuie daca recunosc desi multi au fost si ei disponibilizati odata cu mine aceasta fisa de evaluare nu are seri nr. de registrare decit scrie sus in capatul foi anexa 8 dupa aceea sunt scrise mai multe criteri predarea primire serviciului purtarea echipamentului de lucru etc. si pe verso este semnatura mea si asefului de unitate evaluarea nu sa facut scis practic sau oral doar am samnato in fata sefului eu am vazu criteriile dupa ce a timis directoru ancheta pentru ca eu nu am primit nici un exemplat al foi de evaluare are vro valabilitate aceaputea sa le schimbe fisa daca nu are nr. ca la o chitanta fiscala sta fisa de evaluare in fata instantei pentru ca acest sef la salariati pe care vrea sai opresca
Răspuns la discuția nesolutionarea unui caz penal
dupa 12 mai 2013 pana in prezent nu a putut fi solutionat dosarul cat timp este legal sa solutioneze un dosar!?
in data de 5 mai 2012 in jurul orei 15 un baiat de 18 ani au avut o altercatie pe strada
dupa ora 22:00 parinti baiatului de 18 ani sa pomenit in curte cu trei insi inarmati cu bate ca sal omare pe baiatul lor leau spart geamurile lau batut pe mama si pe baiat in timp ce tatal se lupta cu el au fost amenintati cu moartea de catre acestia li sa adus vatamari corporale baiatu si mama au scos certificate medicolegale fratele mai mare al baiatului de 18 ani care erea acas nu a luat parte la scandalul de pe proprietatea lor doar a sunat la 112 si a vazut evenimentul!!! a sosit politia la fata locului sa incheiat proces verbal cu tot ce sa intamplat ! Dosal de la politie a ajuns la Parchetul ALEXANDRIA de atunci dosarul se musamalizeaza nu ne-am pus avocat am asteptat raspunsul procurolului neam interesat de dosr si ni se spune ca e in lucru acest dosar nu trebuie sa aiba si el un termen . sesizari sau facut la CSM si Ministerul Justitiei !! si chiar astazi 27-august-2014 in urma unei reclati facute la parchetul Alexandria a venit un raspuns din care reiese ca dosarul din 2013 se afla spre solutionare la procuror din data de 22-04-2014 urmand ca in rapor de probele administrate la dosar sa se emita intrun termen rezonabil prevazut de lege o solutie legala! Inculpati fiind icercetati pentru infr. prev. de art. 253 N.Cod penal , art 206 N.Cod penal, art 180 N.Cod penal si art. 224 !
Răspuns la discuția Restituirea somajului
Daca greseala apartine somajului sau societati cfr marfa deoarece au fost instiintati este normal ca eu sa suport consetintele pentru greseala birocratiei ?? exista vro cale de atac in instanta de a numi mai restitui somaju pe 2012
Răspuns la discuția Restituirea somajului
IN momentul in care am castigt hotararea judecatoreasca in instanta si a trebuit sa incep serviciu pe 04-04-2012 am anuntat la SOMAJ sa nu mi se mai dea somaj pentru ca am castigat in instanta si sunt reangajata inapoi in unitate ! de la biroul resurse umane de la cfr marfa in momentul in care am inceput formalitatile pentru reangajare mi sa da un act pe care lam dus eu la somaj ca sa fie anuntati ca incep serviciu !!! un exemplar a rasas la somaj si un examplar la biroul resurse umane la cfr marfa ca dovada!! a cui este vine de neoprirea somajului de cand mam reintregat sunt doi ani de atunci! de cand m-am reangajat somaj nu am mai luat am luat decat 9 luni cat a durat procesul cu CFR marfa pana in momentul reintegrari !! ce trebuie sa mai restitui eu???
pe data de 08-07-2011 am fost disponibilizata de la CFR MARFA am intrat in somaj ! Pe data de 12-04-2012 am revenit in unitate pe functia detinuta anterior conform unei hotarari judecatoresti cu toate drepturile salariale anterioare!! Pe data de 08-08-2014 am fost din nou disponibilizata de la CFR MARFA mergand sami depun actele la somaj , mi sa spus ca sar putea sa nu mai ridic somajul pentru ca in momentul reangajari in data de 12-04-2012 nu mi sa terinut somajul in momentul reangajari!! ESTE normal sa mi se retina somajul din 2014 pentru somajul din 2012!
baiat si fata cu varsta cuprinsa intre 19 si 18 ani care au un copil impreuna locuiesc imprimieuna nu sunt casatoriti legitim copilul este recunoscut de tata, mama este eleva tatal a terminat clasa 12. nu li se acorda alocatie complementara pentru copil spunandule de la primarie ca nu au dreptul ca nu sunt cucunati legitim!!

POT BENEFICIA DE ACEASTA ALOCATIE COMPLEMENTARA ??