avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Lucia_pad

Activitate Lucia_pad

Mulțumesc frumos!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: la moartea bunicilor mei in anul 1991 respectiv in anul 1996, care aveau 5 mostenitori de drept, nu s-a realizat succesiunea. Una din fiicele bunicilor mei respectiv mama, a locuit impreuna cu ei toata viata. Dupa decesul mamei in anul 2020, eu, ca fiica consider normal sa deschid succesiunea , dar problema este ca nu detin niciun document , care sa ateste dreptul de proprietate ale bunicilor mei. Documentele respective sunt detinute de una din matusile mele, care nu doreste succesiunea. va rog sa-mi spuneti daca pot solicita la primaria comunei, unde se plateste impozitul, copii dupa documentele inregistrate pentru a putea initia aceasta actiune la notar? Multumesc!
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema; in anul 2008, socrul meu a decedat, iar sotul a mostenit toate bunurile imobile, formate dintr-o cladire de locuit si o constructie cu destinatia magazin. Firma care isi desfasura activitatea in acel spatiu s-a desfiintat inainte de decesul lui. La preluarea mostenirii, in documente, acea cladire a ramas cu aceeasi denumire si asa a fost inregistrata la taxe si impozite. In acest an , am declarat ca acolo nu a functionat niciodata, de la preluarea mostenirii, ca magazin, dar functionara a calculat debite pentru toata perioada , din 2016 pana in prezent, pentru cladire cu alta destinatie. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala de a anula aceste debite. Multumesc mult! Lucia Paduraru
Multumesc mult, dar intrebarea mea este referitoare si la valoarea facturii. Este normal sa mi se emita o factura in valoare de 20000, pe care eu am achitat-o fractionat cu cash?
De fiecare data se plateste cu cash.
multumesc.
Buna ziua,
In cazul in care, alimentez de la o statie de carburant, in fiecare zi si primesc in fiecare zi un bon fiscal, este corect sa mi se emita o singura factura, la sfarsitul lunii, cu o valoare mai mare de 5000 lei?
Bonurile fiscale le inregistrez ca avans furnizor, din casa, pana la emiterea facturii, dar nu stiu daca este corect sa scad dintr-o factura de 20000lei.
multumesc.
Răspuns la discuția hotarare civila
Va multumesc foarte mult. Dar mai este o problema; nu am ajuns inca la varsta de pensionare. Este acelasi procedeu?
Discuție hotarare civila
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema; am o hotarare a Tribunalului, in materie de litigii in munca, in care a fost admisa cererea mea de beneficia de grupa a II-a de munca, in procent de 100%, pentru o perioada de 20 de ani. Care este cursul acestei hotarari, mai precis ce trebuie sa mai intreprind pentru a beneficia de micsorarea varstei de pensionare? Trebuie legalizata hotararea si trebuie sa depun copie dupa ea la unitatea parata? Va multumesc.
Discuție somaj
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in ce situatie pot primi cei 30% din indemnizatia de somaj , in cazul in care, dupa o luna de la inregistrarea la AJOFM, ca somer, m-am reincadrat , in munca, cu contract de munca pe perioada determinata. Mi-a fost suspendat ajutorul de somaj, dar dupa alta luna mi s-a intocmit act aditional la CM, privitor la durata contractului , pe perioada nederminata. In acest caz mai pot beneficia de cei 30% din valoarea indemnizatiei? Multumesc mult.