avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate iulian1989

Activitate iulian1989

Răspuns la discuția Calculul salariului corect
buna ziua , am un angajat care are 8 zile lucrate in luna iunie , si 4 in iulie si trebuie sa ii fac o fisa de lichidare spre exemplu la statele de plata i se da deducere 100% sau impart deducerea la nr de zile lucrate in fiecare luna? Va multumesc
Răspuns la discuția agresiune
da nu eu am sarit la el nu am instigat la violenta el pur si simplu a inceput sa ma loveasca din senin in masina fiind mai multi martori care pot sa confirme asta . Si el sustine k i am dat cu securea dar a fost un baston eu doar m am aparat de ce asa fi incadrat la tentativa de omor daca nu am dat in el pana ce nu am am fost lovit de nenumarate ori ?
Discuție agresiune
salut am avut o incaierare cu un tip amandoi fiind sub influenta bauturilor alcoolice , eram in masina si cand sa cobor o fata m a injurat eu am tras-o un pic de par iar apoi tipul respectiv a inceput sa imi imparta pumni ( el neavand nici o legatura cu fata ) ba mai mult aiurea tipand ca m as fi luat de un alt baiat care era in masina care sarise in apararea mea incercand sa i explice agrsorului k nu i am facut nimik dar nici o sansa iar apoi k sa scap i-am dat cu un obiect contodent in cap ( el fiind cusut la spital si i a dat drumul in aceeasi seara. Acum el ma ameninta ca se duce la politie cum ca as fi pasibil de tentativa de omor k i am dat cu securea in cap . Ce pot pati ?
Am primit 2 concedii medicale luna acesta pentru un angajat care a avut concediul medical si luna trecuta primul concediu medical cod indemnizatie 01 de pe 01.06.2014 pana pe 9.06.2014 acesta fiind in continuare la celelalte de luna trecuta si altul initial cod indemnizatie 01 de pe 10.06.2014 pana la 16.06.2014.
Imi puteti spune daca baza de calcul pentru aceste 2 concedii medicale e aceeasi ca pt celelalte de luna trecuta si nr de zile supoartate de angajator si FNUASS (data de 9 - Rusalii se ia ca zi lucratoare,)
Va multumesc