avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate marianamailat

Activitate marianamailat

Primarul a aplicat o sanctiune disciplinara în termen de 6 luni de la ramanerea definitiva a raportului de evaluare.Acum după 1 an mai poate aplica inca o sanctiune(demiterea) în baza aceluiași raport de evaluare?ANI a trimis adresa în care scrie ,,dacă se constata ne aplicarea sanctiunii disciplinare sau ne încetarea funcției publice după caz va solicitam datele membrilor comisiei de disciplina pentru aplicarea prevederilor art 29 din legea 276/2010
Și dacă nu se aplica nici o sanctiune ce se poate întâmpla?
Dacă am demisionat din funcția publica mai este valabila interdicția de 3 ani pentru incompatibilitate?
Am inteles.Legea 176 din 2010 prevede ca sancțiunea disciplinara se aplica în termen de cel mult 6 luni de la data rămânerii definitive a raportului de evaluare.Daca starea de incompatibilitate a încetat înainte de sesizarea agenției se aplica în cel mult 3 ani de la data încetării stării de incompatibilitate.art 26 alin 3.Daca mau sanctionat în decembrie 2022 in baza raportului definitiv de la ANI mai pot acum sa-mi aplice alta sanctiune?
Raportul a fost întocmit în 4 octombrie 2019 dar am contestat în instanta și a rămas definitiv la data de 7 iunie 2022
La data de 7 iunie 2022
Am fost sancționată pentru incompatibilitate cu reducerea drepturilor salariale pe 3 luni.Secretsra nu a comunicat la ANI raportul comisiei de disciplina.raportul de evaluare a rămas definitiv în 7 iunie 2022.Comisia de disciplina sa întrunit în 5 noiembrie 2022 și au stabilit sancțiunea.Decizia de sanctionare a fost emisa în 31 12 2022 și comunicata mie în data de 12 01 2023.Decizia a fost pusa în aplicare .Acum secretara vrea sa convoace comisia de disciplina sa me destituie din funcție.Mai poate ca a trecut un an de când a rămas definitiv raportul de la ANI?
Dacă am fost sancționată disciplinar în luna ianuarie pentru o fapta în baza unui raport intocmit în luna noiembrie 2022 mai pot fi sancționată si acum pentru aceeasi fapta ?Comisia de disciplina poate sa vina și sa spună ca nu e buna sancțiunea aplicata în ianuarie și sa aplice acum alta?
Incompatibilitate..Abatere disciplinara
Am pierdut procesul cu ANI .de anulare a raportului de evaluare