avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana197312

Activitate Ioana197312

Răspuns la discuția Uzucapiune
Multumesc pentru raspuns, am depus o cerere de chemare in judecata si am primit un raspuns sa depunem identificarea imobilului si descrierea acestuia si valoarea fiscala a terenului. Ar trebui efectuata o expertiza tehnica imobiliara? Simpa sau judiciara? Multumesc
Răspuns la discuția Uzucapiune
Multumesc pentru raspuns,
Ca si proba cu inscrisuri eu inteleg ca identificarea imobilului si descrierea acestuia inseamna sa fac o expertiza tehnica imobiliara, ceea ce nu inteleg este daca aceasta expertiza trebuie sa fie judiciara sau nu. Va multumesc
Discuție Uzucapiune
Buna ziua, as dori sa stiu cum pot dobandi o proprietate prin uzucapiune. Detin o casa mostenita de la tatal meu care in acte are suprafata de 50 mp , in realitate avand in jur de 100mp, Constructia care nu este pe acte a fost construita in jurul anilor 1960. Cum pot sa actionez in temeiul uzucapiunii, cu cine ma judec? Initial am depus o cerere de chemare in judecata, dar am primit o rezolutie cu intrebarile, identificarea imobilului si descrierea acestuia, desi am depus o schita asa cum este actualmente. Valoarea fiscala a terenului. Care ar fi pasii? Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
Nu are nici o importanta ca am iesit din firma? Biletul la ordin nu este decat in calitate de parte din firma, ce legatura au bunurile mele propii cu firma? Multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
am calitatea de avalist, am semnat bilet la ordin...
Buna ziua, am luat impreuna cu asociata mea un credit pe firma, firma pe care ulterior i-am cesionat-o prin act notarial. Ulterior s-a ajuns la executare silita pt creditul restant. Eu am vreo obligatie in plata acestui credit avand in vedere ca ea a preluat firma fara nici un fel de pretentii?
Multumesc anticipat!