avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate silviamarin2007

Activitate silviamarin2007

Deci nu am pierdut procesul, acesta se judeca?
Daca nu am depus in 10 zile intampinare la intampinarea institutiei pe care am dat-o in judecata care sunt consecintele? Este obligatorie formularea de catre mine ca reclamant a unei intampinari in aces caz, sau este doar o formalitate, urmand sa ma judec in raport de sesizarea depusa?
Va multumesc pt raspuns dar cred ca nu am fost destul de explicita! vreau sa ies la pensie acum cu acest salariu...calculul pensiei se face in raport de acesta sau in raport de ce am contribuit de-a lungul vietii, adica influenteaza valoarea pensiei?
In urma cu 2 luni am avut un salariu mai mare. Intre timp acesta mi-a fost diminuat. Daca ies la pensie, calculul acesteia se face in referire la ultimul salariu sau in raport de cat am contribuit. Mai pe scurt, aceasta diminuare ma afecteaza la calculul pensiei?
Răspuns la discuția Acordare grupa de munca
Le-am cerut adev dar nu au specificat grupa de munca pe motiv ca nu este trecuta in cartea de munca iar in contract nu este prev in mod expres acest aspect. Paradoxal am lucrat intr-un mediu extrem de toxic (cu virusi activi), iar in regulamentul de functionare nu trebuiau trecute sectiile cu conditiile de munca deosebite? Eventual puteau extrage de acolo la ce grupa de munca era incadrata sectia la care lucram. Pe cale de consecinta unde sa ma adresez (la ce instanta) si daca am vreo sansa sa mi se acorde aceasta grupa de munca.
In urma cu aprox. 30 ani am lucrat la Institutul Pasteur la sectia de viroze majore unde grupa de munca era ,,b,,. cand am cerut adev ptr pensionare m-am trezit ca in cartea de munca nu era specificata grupa de munca, iar in contractul de munca de la acea vreme era trecut locul de munca ,,viroze majore,, dar la rubrica cond de munca este specificata litera ,,c,,. Care sunt modalitatile de a-mi fi recunoscuta grupa de munca?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Taxa de timbru
Stimata Doamna, daca este asa, va multumesc din suflet si va promit ca voi apela la serviciile dumneavoastra. Dupa cum ati observat, am adresat o intrebare sub doua forme, la care mi-ati raspuns si va sunt recunoscator!
Discuție Taxa de timbru
Pentru actiuni in contencios (contestare sanctiune disciplinara), functionarii publici cu statut special, platesc taxe judiciare?
Va multumesc pentru raspuns. Cazul meu este cu referire la funct.pbl. cu statut special (politist)
se poate retrage indemn. de cond. daca sunt in cm mai mult de 30 zile?