avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Florentinachivulet

Activitate Florentinachivulet

Răspuns la discuția Angajat obligat sa-si dea demisia
Multumesc mult!

Dobanda aferenta? ce poate cere si dobanda? sau doar daca era specificat un cm?

Răspuns la discuția Angajat obligat sa-si dea demisia
Multumesc pentru raspuns, nu avem nici timp si mai ales bani pentru a ne plimba cu ei prin instanta cum putem sa-i constrangem sa respecte legea.. sau cel putin sa incercam.
putem face ceva adrese catre ei cum ar fi:

1 Sa respecte perioada de preaviz in cazul concedierii ( in acest moment nu au trimis nimic official si doar l-au rugat pe director sa-l faca pe sofer sa plece, treaba lui cum)

2. Sa-si primeasca banii pentru zilele de concediu neefectuate (are doar 6 zile in 3 ani), se poate face cerere pt toti ani?.

3. Sa I se returneze garantia integral (aici sigur nu cred ca reusim sa facem ceva) dar incercarea moarte n-are,.

Multumesc.
Buna ziua,

Ne confruntam cu urmatoarea problema. Sotul meu este angajat de 3 ani la o societate si pentru ca programul de lucru incepe la ora 3.00 noaptea,au masina acasa.Fiindca noi locuim in afara orasului mai exact 60 de km face dus intors cu masina de acasa la firma si invers, l-au anuntat ca nu le mai convine sa-i dea masina si sa-si dea demisia daca nu are cu ce sa vina munca, si cum nu are cu ce i-au rugat sa-l bage in somaj. Angajatorii au spus ca nu se poate pentru ca vor sa angajeze un alt sofer care este din buc si face mai putini km cu masina catre munca si invers. Este legal ? Sotul imi spune ca toti cei care au plecat de la acesta firma nu au primit banii pe concedii si le-au oprit din diferite motive bani din garantie ( in fiecare luna le opreste 10% din salariu
garantie) el in 3 ani a luat doar 6 zile de concediu. Chiar asa sa fie sa nu se poate face nimic?
Directorul de zona l-a sfatuit sa-si dea demisia ca altfel patronii o sa-i ceara lui sa-i gaseasca nod in papura si sa-l faca sa plece.


Sper ca am fost clara in explicatii si astept cu nerabdare informatii.

Multumesc,
Multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoare nelamurire,
in urma unui contract un clinet imi comanda niste produse pentru care eu ii emit factura proforma (in care sunt specificate produsele) peste 1 zi mai doreste ceva si iar ii emit alta proforma si ii facturez produsul .Acum am in cont doua sume la acelasi contract. Intrebare: Pot sa emit o factura de avans care sa includa suma totala a incasarilor in baza fact. proforme in zile diferite dar in aceiasi luna?

Multumesc !
Răspuns la discuția Inselaciune
Am fost la un avocat care ne-a spus ca nu are rost sa o dam in judecata pana nu face succesiunea!?

Nu mai inteleg nimic.

Oare nu am postat unde trebuie de nu primesc niciun raspuns?

Multumesc!
Răspuns la discuția Inselaciune
Nu ma poate ajuta nimeni???
Buna ziua, va multumesc pentru ajutor. Le-am cerut sa-mi trimita pe e-mal exact cum au caculat dumnealor, datorita sfaturilor primte pe acest site aici si in privat am stiut cum sa abordez situatia. Am platit in plus doar 350 de lei penalizari pentru un an si sumatate de intarziere. Cica mi-au facut reducere?! pana sa schimb eu foaia erau obligatii de plata pentru nerespectarea contractului cu banca.

Cu stima
Discuție Inselaciune
Buna ziua,

Cu respect adresez urmatoare intrebare: In anul 2005 bunica ii face act de vanzare cumparare cu uzufruct viager si suma de 4000 euro, pe casa cu 4 camera cumparata pe un teren dat in folosinta de primarie, nepotului pe care la crescut de cand avea 7 ani. In acesti 5 ani nepotul a suportat toate cheltuielile de intretinere ale locuintei, gaz, lumina , cablu, mancare etc.. Anul acesta bunica s-a razgandit si l-a dat in judecat, instanta a hotarat ca actul este atins de nulitate pentru ca nu a fost incheiat in fata unui notar si bunica trebuie sa-i platesca nepotului cheltuieli de judecata 2000 lei ( bineinteles ca nu a platit nici pana acum). Cu acesta decizie bunica merge la primarie si isi trece din nou terenul pe numele ei. Nepotul a facut multe investitii in casa si in curte. Nepotul poate sa o acuze pe bunica de inselaciune? poate sa il evacueze? asta vrea bunica neaparat sa-l de-a afara din casa impreuna cu sotia si copilul. Si inca ceva, atunci cand s-a cumparat casa desi traia bunicul, bunica nu l-a trecut in actul de vanzare cumparare, iar bunicul a murit la 3 luni dupa ce s-a cumparat aceasta casa, cum bunica mai are 2 copii acestia vor sa faca scuccesiune acum si isi cer dreptul de la tata? Au copiii vreun drept daca tatal nu era in contract ?

Va multumesc.



către Redactie













Buna ziua,

Incep pentru a va multumi pentru ajutorul acordat. Problema mea suna cam asa: In 2014 am ramas restanta la brd pentru cateva luni, brd a cesionat contractul meu catre Kredyt Incaso, pana aici toate bune, acum vreau sa mi achit datoria si i-am rugat pe cei de la kredyt incaso sa-mi trimita pe e-mail sau prin posta datoria mea catre ei, numai ca dumnealor imi trimite numai Notificarea cesiunii cu suma pe care o aveam de plata catre brd, nu cu suma pe care dumnealor o solicita, adica: datorile brd + penalizari inkaso mai exact cu 1500 lei mai mult. Imi spun doar prin tel suma si se mai si enerveaza si imi amintesc ca datoria este de un an jumate la ei, dar eu nu am contestat nimic, vreau doar sa-mi transmita in scris datoria. Si mai este ceva ce nu am inteles .. brd a cesionat creanta catre inkaso, inkaso a cesionat catre Mod iar Mod il imputerniceste pe Inkaso sa recupereze creantele. Este normal? Nu trebuie sa-mi puna la dispozitie conditiile in care ei au preluat datoria, dobanzi pentru intarziere.. ceva ? de platit platesc dar vreau sa fie valoarea corecta sau mai rau Doamne Fereste! sa ma trezesc incontinuare datoare la ei.


Multumesc anticipat