avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Kristina88

Activitate Kristina88

buna ziua,
daca va rog imi puteti da si un articol de lege din care sa rezulte ca doar produsele noi intra in categoria soldarilor, reducerilor etc si daca pot face reducerea in orice zi si orice perioada a unui an,as vrea sa fiu bine pregatita in cazul in care am un control:) in ceea ce priveste documentele primare stiu ca o sa fiu nevoita sa fac mai multe procese verbale de transformare si sa folosesc reducerea la casa de marcat. multumesc{
Buna seara,
As dorii un raspuns pentru urmatoarele: Detin un magazin de imbracaminte second hand cu preturi fixe pentru toate produsele si as vrea sa schimb putin sistemul de functionare pt a avea un rulaj mai mare si anume : o perioada sa am pret fix, dupa cateva zile reducere 30%, dupa 2 zile reducere 50 %, o zi 3 lei fiecare produs, o zi 2 lei fiecare produs si o zi 1 leu fiecare produs. Pana acum am mai avut reducere dar doar in perioada care este permisa in Ordonanta de Guvern nr 99/2000, din cate am citit eu nu se gaseste o asemenea varianta conforma cu legislatia si totusi cunosc un magazin care functioneza in felul acesta de cativa ani de zile si afiseaza un banner pe care se gaseste cuvantul 'reducere' saptamanal si din cate stiu proprietarul este absolvent al facultatii de Drept. Poate ma ajuta cineva..... Multumesc{