avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate aliosagav

Activitate aliosagav

Răspuns la discuția Sechestru imobil
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Sechestru imobil
La momentul tranzactiei a fost totul in regula. Notarul a scos si un extras de carte funciara de informare pentru noi dupa efectuarea tranzactiei. Stiu ca nu se elibereaza certificat de neurmarire fiscala decat dupa achitarea tututor obligatiilor la bugetul local dar nu si in cazul in care sunt obligatii la bugetul consolidat al statului. Riscam sa avem probleme in cazul in care aceasta persoana nu isi achita aceasta datorie? Va multumesc .
Buna seara. As avea si eu o intrebare .In ianuarie 2014 am cumparat un apartament cu contract de vanzare. cumparare , grevat de orice sarcina, deci totul in regula. Azi am primit o scrisoare de la Anaf pe numele fostului proprietar in care acesta era invitat la sediul Anaf pentru clarificarea unei datorii la impozite in calitate de mostenitor,( datorie stratosferica, in jur de 150000 lei) iar in cazul neprezentarii acestuia in termen de 3 zile se va trece la sechestrarea bunurilor , acest domn rezultand inca proprietar al apartamentului nostru celor de la Anaf. Intrebarea mea este: ne poate afecta pe noi in vreun fel aceasta datorie a fostului proprietar, adica ma intreb.... sa zicem ca el are datoria asta catre stat de acum 2 ani , sa spunem , sa fi fost somat de mai multe ori intre timp, sa fi vandut apartamentul iar acum nu mai are alte proprietati? ce se poate intampla in acest caz? Daca ne pomenim cun vreun executor acasa? va multumesc pentru raspuns!