avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate clariteea

Activitate clariteea

Răspuns la discuția acte de stare civila
I-mi pare foarte rau, ca nu cititi cu atentie tot ce am scris.Copilul nu a avut si nu are nici un act. Din maternitate i s-a eliberat un carnet de sanatate....Atat. S-a intamplat asta din cauza mamei care nu a avut si nu are certificat de nastere si cartea de ident. era si este expirata. Intrebarea mea era daca acum dupa 6 ani acestui copil i se mai poate elibera un certificat de nastere in mod normal sau numai in instanta. Multumesc frumos!
Răspuns la discuția acte de stare civila
Copilul nu are nici un act, deoarece mama nu a avut acte, respectiv certificat de nastere....copilul nu are nimic. La scoala a fost inscrisa cu carnetul de familie .
Fiica mea locuieste in concubinaj cu un roman de aprox, 8 ani in Spania. Acolo a nascut o fetita, acum are varsta de 6ani si 7 luni.Cand fiica mea a plecat acolo nu a avut certificat de nastere, fiind pierdut. A plecat cu carte ident. care a expirat dupa 2 ani. Din cauza aceasta nu a putut face certificat ptr. copil-are doar carnet de familie ,unde este trecuta data nasterii, parintii, numele si locul nasterii.Ea si fetita sunt trecute in asigurarea de sanatate a concubinului.Mentionez ca el lucreaza legal cu contract, ea este casnica, fetita este in clasa intai acum.Deoarece el este agresiv si gelos nu o lasa pe ea sa vina in tara sa-si faca actele si dupa sa poata face certificatul ptr. copil, ea fiind fricoasa asculta de el. Intrebare- ce se poate face din punct de vedere legal si acum dupa atata timp se mai poate face certificat ptr. copil normal sau numai cu actiune in tribunal? Daca ea ar vrea sa vina in tara cu fetita sa faca aici actele, ar putea sa nu-l mai treaca pe el de tata? Multumesc!
Răspuns la discuția Asigurare de sanatate-CAS
Contractul este reziliat de Casa de Sanatate,automat pentru neplata.
In 2010 am incheiat un contract de asigurare de sanatate.Am platit ptr. 6 luni in urma si am primit adeverinta de asigurat.De circa 8 ani nu mai lucrez, sant intretinuta de fiica mea, pe motive de sanatate.Din 2010 nu am mai platit nici nu am beneficiat de servicii medicale,fiind mai mult plecata din tara.Acum am vrut sa-mi fac din nou contract de asigurare si mi sa spus sa platesc din 2010 pana acum la zi.Intrebare: de ce trebuie sa platesc pentru ceva pentru care nu am beneficiat?care lege stipuleaza plata pe 6 luni in urma si care pentru 5 ani in urma??? Am 57 ani si de 8 ani nu am nici un venit.Astept raspuns.Multumesc