avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate gabrinho

Activitate gabrinho

Răspuns la discuția Problema instalatia de gaze
Ok, multumesc. Se poate inchide discutia.
Răspuns la discuția Problema instalatia de gaze
Nu stiu exact atunci ce fel de cablu este, recunosc ca nu ma prea pricep. Stiu doar ca acel cablu trebuia sa treaca prin fiecare apartament de pe o coloana si intr-un fel sau altul sa fie legat de detectorul de gazde. Ceva de genul.
Răspuns la discuția Problema instalatia de gaze
Legatura fiind cablul care vine de jos de la parter pana sus la etajul 4 prin care se monteaza/conecteaza detectorul de gaze. Nu stiu daca m-am exprimat cel mai bine.

Si referitor la autorizatie, da, am inteles ca s-a facut proiect la momentul respectiv si astfel au transformat balconul in bucatarie.

Ce nu inteleg eu, in situatia in care sunt persoane care au modificat destinatia camerelor si persoane care nu au facut astfel de modificari, exista vreo obligatie legala ca cineva sa faca cum vrea celalalt sau totul este lasat la mica intelegere intre respectivii implicati?
Buna ziua,


O sa va expun pe scurt problema mea, au aparut probleme la instalatia de gaze, s-au descoperit niste scapari si s-au oprit gazele pentru a se face revizia si pentru a se monta detectoarele de gaze.

Probleme au aparut la montarea detectoarelor si la modul in care se va face legatura intre apartamentele de pe coloana. Unii proprietari si-au modificat apartamentul mutandu-si bucataria si aragazul pe balcon, iar altii nu. Cei care au modificat au dorit ca legatura sa se faca prin locul in care au ei bucataria, gen acum balconul, iar ceilalti nu au fost de acord.

Lucrurile stagneaza acum pentru ca nimeni nu cedeaza si practic de 2 saptamani am ramas fara gaze.

Proprietarul apartamentului de la etajul 2 doreste ca legatura sa se faca prin balcon, acesta mutandu-si bucataria acolo, iar cel de la etajul 3 doreste sa se faca prin locul in care a fost proiectat apartamentul, aragazul aflandu-se acolo.

Mai mult proprietarul de la apartamentul de la etajul 2 a spus ca ori se face ca el, ori el se va debransa de la instalatia de gaze, dar in continuare nu va da voie nimanui pentru a face legatura cu celelalte apartamente de pe coloana.

Sunt curios daca ceea ce face el, de a bloca efectiv accesul altora la instalatia de gaze este legal sau nu? Si ce masuri se pot lua impotriva lui?

Totodata m-ar interesa sa stiu daca exista cumva vreo lege care spune ca cei care si-au mutat aragazul in alta parte au prioritate in fata celorlalti sau trebuie sa se respecte cumva modul in care a fost initial proiectat apartamentul?


Multumesc
Multumesc pentru sfat, o sa merg sa vad cum sta treaba.
ynocentta a scris:

Legea este general valabila,tuturor cetatenilor
Posibil ca atitudinea diferita a agentilor constatorilor sa fi fost conditionata de criteriul varstei,sau a altor factori care nu au legatura cu aplicarea legii
nu am semnat procesul verbal amenda va fi mai mare decat in mod obisnuit?

Amenda aplicata nu este conditionata de asumarea prin semnatura a PV de catre contravenient
Achitarea in termenul de 48 ore prezinta avantajul posibilitatii platii a jumatate din sanctiunea aplicata
Din ce am inteles de la respectivul amenda ar fi fost de 90 lei in 48 de ore...

Nu a-ti semnat PV,dar nici nu l-ati primit ?
Amenda este precizata concret in PV
Amenda nu poate fi achitata decat in baza PV,pe baza daterlor acestuia,serie,nr


Nu am semnat PV si nici nu l-am primit pentru ca nu mi-a fost oferit. Mi s-a spus ca o sa-mi fie trimis prin posta.

In momentul cand voi primi PV prin posta (sau ce voi primi atunci pentru ca sincer nu stiu fiind prima data cand ma confrunt cu o astfel de situatie) voi avea 48 de ore la dispozitie pentru a plati jumatate din sanctiunea aplicata sau nu?
Am aflat valoarea amenzii dupa ce l-am intrebat pe unul dintre cei 2 politisti. Tipii nu erau prea comunicativi, erau pusi pe treaba, trebuiau sa amendeze pe cineva si-au gasit un fraier mai tanar, pentru persoanele in varsta legea neaplicandu-se. Dupa ce au terminat 'treaba' cu mine s-au urcat in masina si au plecat din zona.
Buna ziua,

Am primit si eu astazi o astfel de amenda, nu am semnat procesul verbal deoarece am considerat ca mi se face o nedreptate. In prima faza m-am gandit sa o contest deoarece cei doi politisti care m-au oprit au tratat in mod diferit alte 2 persoane in varsta care au facut acelasi lucru ca si mine. Una dintre ele cred ca a primit un avertisment, cealalta nici macar nu a fost chemata la discutii. Sa inteleg ca legea nu este aceeasi pentru persoanele mai in varsta?!

Sa nu mai zic ca unul dintre cei 2 politisti nu a vrut sa-mi arate legitimatia. Nu stiu sigur (nu detin foarte multe cunostinte in acest domeniu) daca respectivul era obligat sa o faca, dar asa mi s-ar fi parut normal, pentru ca asa din gura si eu pot spune orice nume, si nu stiu ce valoare are in acest caz.

Totusi avand in vedere ca traim in Romania, si stim cu toti ce se intampla in situatii de genul asta, m-am linistit acum si cred ca voi renunta la ideea de a mai depune o contestatie.

As dori sa stiu ce se intampla acum, pentru ca nu am semnat procesul verbal amenda va fi mai mare decat in mod obisnuit? Din ce am inteles de la respectivul amenda ar fi fost de 90 lei in 48 de ore...

Daca merg din proprie initiativa in aceste 48 de ore cat voi plati ? 90 de lei sau mai mult?

Va multumesc anticipat!