avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate killer21

Activitate killer21

Răspuns la discuția Asociatie de propietari
Administratia in sine nu a avut si nu are o comisie de cenzori inca de cand a fost infintata, deci asta nu e normal.
Cat despre decizia luata in privinta contorizari consumului de apa rece, nu este legala atat timp cat nu au fost de acord locatari 50+1
Este o decizie luata doar dupa bunul plac al comisiei generale
Răspuns la discuția Asociatie de propietari
Sincer nu am de ce sa le multumesc, am sa spun si de ce:
1. Nu am 90 de zile restanta
2. Sunt de acord cu orice penalizare, insa nu inteleg rostul notificari atata timp cat in suma restanta exista o taxa de apometru cu care eu nu sunt de acord
3. Exista posibilitatea discutiei directe cu mine si nu prin modul asta.
4. Sunt de acord ca eu in calitate de restantier sa imi achit datoria, dar in momentul in care imi cer dreptul de locatar mai exact sa fie verificat statul de plata si cheltuielile administrative sa fiu refuzat, aici nu sunt de acord.
Cum ei doresc de a pune in aplicare un drept(lucru ce din punct de vedere nu ma deranjeaza) pot sa faca demersurile, de ce in momentul in care eu doresc aplicarea dreptului meu nu se poate?
Asta inseamna ca in mod deliberat dreptul meu nu se aplica dar al lor da, oare de ce?
La cate ilegalitati s-au produs in asociatia asta daca ii dau in judecata(lucru pe care il i-au in calcul) am castig de cauza, dar ma gandesc la unii locatari care ar urma sa suporte consecintele din cauza unui comitet general inexistent si din cauza unui administrator incompetent!
Totusi am doua intrebari pentru dumneavoastra la care as dori daca se poate un raspuns argumentat:
1. Considerati ca este normal sau legal,ca o asociatie de propietari sa nu aiba o comisie de cenzori interna/externa, care sa verifice statul de plata si cheltuielile administrale?
2. Montarea apometrelor intr-un bloc care nu este contorizat apanova, pe urmatoarea motivatie:
Cata apa consumi atatia metri cubi platesti pentru vitanjarea fosei septice.
Impartirea curentului consumat(de catre hidrofor) pe baza metriilor cubi de apa consumati
Considerati ca este legala acest lucru?
Astept raspunsul dumneavoastra
Răspuns la discuția Asociatie de propietari
Acest lucru il stiu, motiv pentru care eu consider actiunea lor una prosteasca.
Totusi n-am inteles baza lor legala pentru aceasta notificare
Buna ziua, am si eu o mica neintelegere in privinta unei asociati de propietari, la care as dori o rezolvare si un raspuns din partea dumneavoastra!
Pentru a intelege nelamurirea mea trebuie sa va povestesc situatia
In urma cu un an am cumparat un apartament intr-un imobil nou
Blocul initial nu avea asociatie administrativa sau de propietari, asa ca sa decis infintarea asociatiei de propietari...toate bune si frumoase pana aici
Ne-am ales cu un administrator ce nu isi respecta obligatile contractuoale si cu un comitet general ce nu a participat niciodata la o sedinta cu locatari
Motiv pentru care multe decizi au fost luate ilegal(fara intrunirea vorumului de 50+1)
Ca de exemplu sa propus montarea de apometre pentru consumul de apa rece
administratorul mergand din usa in usa pentru strangerea de semnaturi fara sa se discute la o sedinta aceasta propunere.
La doua luni dupa strangerea de semnaturi sa purtat o asa zisa sedinta pe seama acestei propuneri si sa decis punerea ei in aplicare, aici sunt totusi cateva probleme:
1. locatari au fost in mare parte de acord cu propunerea nu si cu decizia de punere in practica
2. Sedinta in urma careia sa decis punerea ei in practica nu a intrunit vorumul de 50+1, deci se poate considera nula
3. Din cate stiu eu contorizarea apei se face doar in cazul in care tu esti racordat la Apa Nova nu cand apa iti este furnizata de putul propiu(motivarea administratorului a fost ca prin contorizare fiecare va plati la fosa cat consuma, iar asta e o ilegalitate)

Satul fiind de aceste ilegalitati si vazand ca fiecare decide ce vrea si ce doreste fara ca eu sa am un cuvant de spus si fara ca sa se intruneasca vreodata la o sedinta vorumul necesar, am decis sa vand si sa plec din acest imobil aducand la cunostinta tuturor locatarilor acest lucru.
Toate bune si frumoase asta pana azi, cand la 2 luni de la decizia de a vinde m-am trezit cu o notificare de la asociatie prin care ma someaza sa imi platesc datorile in termen de 15 zile in caz contrar ma vor actiona in instanta.
Citiind aceasta notificare sincer am inceput sa rad, pentru o suma de 200 de lei ma someaza:)) mai ales ca eu am anuntat ca vreau sa vand(desigur asta nu ma scuteste de la plata datorilor)
Ce ma deranjat pe mine foarte tare este aceasta notificare cand se putea discuta cu mine fara ca eu sa fiu somat
Ei bine de aici incepe nelamurirea mea
Cum poate o asociatie de propietari sa te someze pentru o suma atat de mica?
Am decis sa nu platesc si sa ma judec cu asociatia si implicit cu administratorul
Vreau la randul meu sa dau asociatia si administratorul in judecata pentru urmatoarele lucruri:
1. Montarea ilegala de apometre
2. Statul administrativ si implicit cheltuielile nu au fost niciodata verificate sau semnate de catre o comisie de cenzori interna sau externa in aproape un an de la infintarea asociatiei(mentionez ca asociatia nu are si nu a avut niciodata o comisie de cenzori lucru ce din punctul meu de vedere este ilegal)
Marea mea intrebare si desigur nelamurire este urmatoarea:
Pe ce baza legala ma someaza si implicit ma vor actiona in instanta(asta pentru ca nu am de gand sa platesc) asociatia de propietari, atat timp cat nu exista o comisie de cenzori interna, iar statul de plata nu a fost verificat sau semnat vreodata de catre o comisie de cenzori fie ea si externa?