avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate danamihalea

Activitate danamihalea

reclamanta a cerut anularea unei sulte de 54.000 lei din anul 1988 catre fratele ei, adika tatal meu , invocand art 2501 alin 1 cod civil, ca fiind prescrisa . Matusa mea a fost obligata de o instanta in anul 1988 sa-i dea tatalui meu aceasta sulta(ca si despagubire dintr-un apartament mostenit in proportie de 80% de catre matusa mea). Matusa mea nu a dat aceasta sulta niciodata, tatal meu a decedat in 1999 si acum matusa mea m-a dat in judecata pentru a anula aceasta sulta in instanta si a se putea intabula pe acel apartament.La momentul decesului tatalui meu am facut succcesinea fara sa trecem si aceasta sulta din apartament , nestiind ca exista. Daca sunteti din Bucuresti poate ar trebui sa vin la dvs cu actele sa le vedeti sa-mi spuneti cum trebuie procedat.Multumesc pt raspuns

buna ziua. Am un proces pe rol ca si parat ,o ruda m-a dat in judecata , nu am avocat si la prima infatisare s-a dat urmatoarea solutie. Cum se traduce solutia data de instanta? multumesc mut petnru raspuns
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt:Admite excepţia subsidiarităţii acţiunii în constatare faţă de acţiunea în realizare, ridicată de instanţă din oficiu. Respinge cererea ca inadmisibilă. Ia act că pârâţii nu au solicitat cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se va depune la această instanţă.
buna ziua
vanzarea catre membrii cotizanti prezenti la eveniment de tricouri cu sigla ONG pentru promovarea ONG este considerata activitate economica?. Vanzarea tricourilor se face pentru a plati masa si cazarea cotizantilor , pt ca ONG nu are fonduri suficiente.
Dar vanzarea de bilete pentru o conferinta tinuta de ONG pentru cotizanti este considerata activitate economica?Conferinta s-a facut pentru cotizanti dar ong nu a avut fonduri pentru plata salii si pentru masa.Vanzarea de bilete s-a facut pentru a acoperii aceste cheltuieli.Multumesc pt raspuns