avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate tonny401

Activitate tonny401

Interesante punctele de vedere si explicatiile de asemenea dar,nu trebuie sa fie amestecat pensionarul in problemele de prost management ale Postei Romane!.Faptul ca "amaratul" de factor postal are geanta mai grea decat prevede legea,nu este,nu trebuie sa fie problema pensionarului! Si geanta pensionarului a fost grea timp de 35-40 de ani si nimeni nu l-a intrebat daca vrea sa cotizeze pe data de....sau nu!?.Statul Roman prin institutiile cu care are contract trebuie sa supravegheze bunul mers al acestui contract!.Iar partea contractanta are obligatia sa isi respecte obligatiile contractuale!.Dar ca sa ramana taramul mioritic la fel ca acum 500 de ani la noi se merge inainte cu zicala "e bine si asa,se poate si mai rau".
Statul Roman si mai toate Institutiile ( angajatii acestor institutii )de la noi sunt preocupate de propriile buzunare si de familiile lor si nicidecum de respectarea legilor,contractelor sau acordurilor.Eu cred ca 25 de ani de "democratie" politica si/sau economica pentru un manager mediocru ar fi fost destul sa puna la punct o institutie care din totdeauna a mers in pierdere.Explicatiile privind aceasta "impartire" a pensiei,pe care le-au citit si cativa din Germania,Franta si Italia iau lasat cu gura cascata intrebandu-ma in ce tara traiesc!?.Dar pentru noi Romanii este ceva normal si firesc!!.
Buna seara,as dori sa stiu daca un factor postal distribuie o pensie oarecare,unui pensionar,in doua transe,ex.200 lei vineri seara si 280 lei a doua zi,sambata dimineata,este o procedura corecta sau nu,incalca vreo lege,sau nu!? Si eventual daca se poate ca acelasi factor postal sa primeasca cuponul unui pensionar dar banii sa trebuiasca sa-i stranga,sa zicem din incasarile de pe facturile electrica,facturi pe care s-ar putea sa le incaseze in decurs de 10 zile,timp in care pensionarul tot asteapta.si asteapta da de se vor strange atatia bani ca sa ii fie platita pensia!? Este o situatie reala,pe care am semnalat-o conducerii Postei Romane , Casei Judetene de Pensii si Politiei Romane si Posta nu mia raspuns iar Politia Romana nu vede unde ar fi infractiunea sau ma rog,neregula!? Daca este cineva caruia i se pare aceasta situatie,cel putin ciudata,va rog sa imi raspundeti pentru ca incep sa cred ca chiar este posibil sa se distribuie in acest fel pensiile!Multumesc.:O