avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Sonyaa

Activitate Sonyaa


Buna ziua ! Nu se mai aude nimic ! Despre Raportul Avocatului Poporului nu se mai vorbeste...despre punerea in libertate a celor in executarea ultimilor 3 ani din pedeapsa nici atât. Regulamentul de aplicare al Legii 254 a fost adoptat dar nu s a afisat in MO. Acolo vin cateva reglementari si beneficii in favoarea detinutilor..dar nu multe. Se vorbeste însă de Cedo si de o decizie pilot. MAE o confirma ca si aplicată in 4 cauze pe cand MJ nu o recunoaste. Asta i ar obliga sa plateasca despagubiri colosale detinutilor dar sa si remedieze toate problemele din sistem intr un timp relativ scurt. De gratieri fug toti ca dracul de tamaie. Cu eliberarile conditionate principala problema sunt amanarile incorecte si prea mari și nu atat ale comisiei ci ale instantelor sau contestatiile procurorilor. Si se pare ca nu e nimeni interesat sa rezolve toate astea. Dvs ce mai stiti ?
Răspuns la discuția Eliberare conditionata
Buna seara. Din luna februarie se va abroga articolul respectiv din lege. Si pentru ca s au inceput investigatii legate de faimoasele carti scrise in inchisori,putem spune ca cine mai scrie astazi,nu va mai beneficia de reducerea pedepsei pentru asta !
Multumesc pentru informatie. Insa ar trebui si sa stiu daca are rost sa o fac? Adica in situatia in care bunica nu e proprietara acelui hectar dar ei considera ca daca il are in arenda ii apartine,ma interesa sa stiu care e cota maxima admisa de lege peste care nu poate depasi o familie care solicita un astfel de ajutor. 2000 de metrii,0,75 hectare sau 2 hectare?? Pentru ca inspectoarea mi a zis ca daca vreau sa dovedesc ca nu e in intregime pamantul bunicii,eu sa i fac succesiunea si toate cele necesare si sa le duc hartii ca partea ei de mostenire nu e mai mare de 2000 de metrii. Lasand lucrurile asa cum sunt,pentru ca eu n am cum sub nici o forma sa fac toate demersurile acestea,alt dosar nu pot sa mai depun,avand arenda asta pe un hectar,mai pot spera sa mi se aprobe dosarul?
Buna seara. Am primit o veste bomba astazi,dupa aproape 8 luni de cand am depus la DGASP sector 4,un dosar pentru un ajutor de urgenta pentru plata chiriei pentru persoanele evacuate din imobile nationalizate si anume ca s a RESPINS !!! Nu mai zic ca in ultimile luni practic si au batut joc de noi plimbandu ne dupa diverse acte si de la luna la luna au venit cu alte idei,nu m a sunat nimeni sa imi spuna daca mai trebuie sau nu ceva la dosar,de fiecare data am aflat cu stupoare in fiecare luna ca nu sunt si nu sunt trecuta pe statul de plata,afland abia ulterior motivele.Ma rog...e lunga povestea. In decembrie se presupunea ca e totul ok si pe 15 sa merg sa iau banii.Bine ca am sunat inainte ca mergeam degeaba,mi au zis ca bunica mea a fost gasita in evidentele ANAF cu pamant in arenda. O mostenire din mosi stramosi,un titlu de proprietate de 2 hectare,extravilan,cu 7 mostenitori. Mi a cerut contractul de arenda si l am dus la inceputul lunii asteia,apoi au zis ca e ok. Astazi am sunat sa vad ce si daca mai trebuie ceva si mi au zis ca a fost respins,pentru ca bunica are contract de arendare pe 1 hectar si depaseste limita de 2000 de metrii. Dar e o diferenta,terenul ei este extravilan.Legea asta a ajutorului social 416/2001 m a dus la o HG 50/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat. Hotararea 50/2011. In anexele 4 si 5 e reglementata chestia asta cu cotele dar poate nu inteleg eu ce trebuie. Pentru o familie de 4 persoane cum suntem noi,eu bunica si fetele mele,caci dosarul ajutorului ne cuprinde pe noi 4,care este maximul admis de lege? De ce zicea doamna respectiva de 2000 de metrii si cum credeti ca as mai putea sa rezolv ceva in cazul de fata? Imi cer scuze daca nu m am exprimat cum trebuie dar simt ca imi pierd mintile,poate nu mai gandesc eu logic. Multumesc !!
Răspuns la discuția Neplata pensie de intretinere !
Buna seara mihaelas83. Am primit acasa hotararea saptamana trecuta.Termenul de apel curge de la comunicare deci mai am putin de asteptat.Cred ca din pacate aceste situatii ne vor mai da batai de cap...
Răspuns la discuția Neplata pensie de intretinere !
E foarte bine de stiut...multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Neplata pensie de intretinere !
Apel nu as vrea sa fac deoarece am mare nevoie de hotararea definitiva pentru dosarul de casa de la primarie si nu numai,eu am fost evacuata dintr un imobil nationalizat...si-asa am intarziat cu actele. Dar banuiesc ca pot sa deschid alt proces pentru majorarea pensiei de intretinere conform salariului din Germania? Comisie rogatorie :) ...foarte interesant,n am mai auzit pana acum,multumesc mult de sfaturi.
Daca as stii ca exista si cea mai mica sansa...pentru gratiere individuala,as incerca cu siguranta !
Răspuns la discuția Neplata pensie de intretinere !
Buna seara si multumesc pentru raspunsuri. Este bine de stiut tot ceea ce mi ati spus. Zilele astea cam aceleasi lucruri le am vorbit cu mai multe persoane *apropiate* ...si astazi am avut supriza sa primesc 500 de lei prin posta de la sora lui,cu titlu de pensie alimentara. Totodata am auzit ca fostul meu sot,sfatuit de cineva bineinteles,se gandeste sa mi trimita de acum incolo cate o oarecare suma de bani ...*atat cat poate*,cam o data la 3 luni astfel incat sa nu i pot face plangere. Ma obosesc foarte tare toate astea...se poarta de parca am fii cei mai mari dusmani..
Pe 21 decembrie ajunge comunicarea la parchet iar ei fac contestatie pe 28 ??? Termenul nu e de 3 zile ????