avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate alexadru

Activitate alexadru

buna,sunt din R.Moldova..am avut 2 permise de conducere md shi ro,resedinta in Iasi,in luna iulie am fost oprit in Tirgu-Neamt pentru viteza excesiva in localitate,mi-a fost suspendat permisul moldovenesc pe 3 luni,eu il detineam pe cel romanesc,exact peste 1 luna in loc.petea satu mare politia de frontiera imi cere permisul in vama,imi face un act de ridicare a permisul ro,tot ei mi-au zis ca mi-l vor trimite la Iasi unde am viza de resedinta,am mers dupa 3 luni de suspendare la Iasi shi mi-au zis ca am deschis dosar penal si treb sa merg la satu mare sau in vama acolo sa ma lamuresc,amenda si suspendare pe 3 luni era pe permis moldovenesc,eu am preschimbat permisul moldovenesc in romanesc cind am obtinut cetatenia Romaniei,cel md mi-a venit prin posta acasa in R.Moldova..nu stiam ca nu trebuie sa posed 2 permise,nu am condus pe traseu doar in vama stand in coloana miscam masina cite putin,atunci mi-a fost cerut permisul,nici ei nu puteau intelege,apoi eu am inteles ca defapt am fost suspendat pe numele meu nu pe un permis anume,au trecut deja 3-4 luni…ce trebuie sa fac,nu am ideie plus a asta sunt in R.Moldova,nu pot merge tocmai la satu mare,care e pedeapsa maxima si minima,e posibil de trecut din penal in contraventional?cit timp va dura pina imi voi recupera permisul romanesc,cel moldovenesc nu mai am nevoie de el..multumesc anticipat