avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate urseu

Activitate urseu

Buna ziua tuturor. Am o grava nelamurire legata de data platii salariale. Daca ma puteti ajuta cu o parere, v-as multumi din suflet.
M-am angajat de curand, mai anume pe 22 mai 2019, la o companie mica si relativ noua. Contractul de munca a fost eliberat pe data de 25 mai, fiind specificata data de la care voi incepe munca, si anume 27 mai. Am aruncat un ochi pe contract si am observat ca data platii salariului este 25 ale lunii dar si faptul ca salariul brut era mai mic decat ce vorbisem eu la inceput. Am intrebat ce se intampla si mi-au explicat ca voi primi partea de pe contract virata pe card iar restul de bani in mana, ca sa nu plateasca ei impozite mari. Desi nu mi se parea normal, am zis ok, sperand ca alte probleme nu vor mai fi.
Ieri, stand de vorba cu un coleg, am aflat ca banii nu sunt platiti la data din contract, ci la vreo 2 saptamani mai tarziu, dupa ce firma incasazeaza banii. De la acelasi coleg am aflat ca el a inceput munca pe 1 aprilie dar abia ieri, adica 10 iunie, a primit primul salariu. Mi-a spus ca banuiala lui este ca si in cazul meu se va intampla la fel, adica voi primi banii pe 10 august, in conditiile in care am inceput munca pe 22 mai.
Este normal asa ceva? Sa iau salariul, primul salariu, la mai mult de 2 luni dupa ce m-am angajat? Nu am mai patit asa ceva niciodata. Mereu am primit o suma de bani sau salariul intreg in fiecare luna. Am zis sa va intreb si pe dvs, inainte sa incep sa pun intrebari sefilor.
Va multumesc mult pt orice raspuns de ajutor.
Buna ziua tuturor. Am o problema cu care ma confrunt de cateva zile si, din pacate, nu reusesc sa aflu un raspuns corespunzator.

Doresc sa achizitionez un produs electrocasnic mare, in aceasta perioada de Sarbatori, pe care vreau sa il platesc in rate. Din pacate, am aproape 2 luni la actualul loc de munca, si din cate am inteles, trebuie sa ai minim 6 luni ca banca sa iti aprobe creditul.

Mentionez ca produsul costa in jur de 1500 lei si o idee ar fi fost sa il cumpar de la emag. Am vazut ca au un serviciun numit eCredit. Stie cineva cum se procedeaza sau are alte idei despre cum pot procura produsul (indiferent de magazin), daca nu am vechime la actualul loc de munca?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Plata Salariului
Inca o intrebare, daca imi permiteti.

Banii pe aceste 2 saptamani lucrate, ar trebui sa ii primesc ca toti ceilalti, maine in ziua de salariu. Asa este?

Multumesc
Răspuns la discuția Plata Salariului
Multumesc amandurora pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Plata Salariului
Va multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiu ce voi face. Eram atat de incantat ca imi gasisem, in sfarsit, un loc de munca.

Răspuns la discuția Plata Salariului
Asta e problema, mi s-a spus ca voi primi banii pe 15 decembrie, pentru ca firma plateste salariile o singura data pe luna, luna urmatoare celei lucrate. Iar cand am intrebat ce se intampla cu aceste 2 saptamani, mi s-a zis sa consider ca este perioada de proba, insa in contract este stipulat clar la sectiunea L. Alte clauze: a) Nu se stabileste o perioada de proba.

Ce pot eu sa fac acum? Sunt pus intr-o situatie cel putin dificila.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Plata Salariului
Exact asa scrie in contract, 15 ale fiecarei luni. De aceea am si intrebat. Daca scria 15 ale lunii urmatoare eram lamurit.
Eu am fost angajat pe data de 3 noiembrie, iar maine, 14 noiembrie, este zi de salariu. Stiu ca salariul pe luna in curs il primesti luna urmatoare, insa pentru mine fiind angajat nou, inseamna ca astea 2 saptamani am facut voluntariat? Nu voi fi platit cu nimic pentru aceste 2 saptamani. Adica iau salariul pe o luna pentru 6 saptamani lucrate. Asa este normal?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata Salariului
Scrie exact asa: "data la care se plateste salariul este 15 ale fiecarei luni".
Răspuns la discuția Plata Salariului
Multumesc pentru raspuns.

Inteleg ca trebuie sa fiu platit pentru fiecare zi lucrata de la inceputul contractului (3.11) pana la data salariala (15.11) ?