avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate propietarnou

Activitate propietarnou

Buna ziua
In urma decesului mamei va trebui sa fac succesiunea pt apartamentul in care a locuit.
Din cate am inteles citind diverse articole online, Guvernul plateste aceste taxe in anumite conditii, in anumite localitati, dar ceva concret nu am gasit.
Ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu aceasta problema ?
Multumesc
Buna ziua

In anul 2006 bunica mea , refugiata din Basarabia a depus un dosar cu cerere despagubiri pentru bunurile propietate personala ramase in Basarabia , Bucovina si Tinutul Hertei.Dosarul a fost completat cu actele cerute de Comisia Municipului Bucuresti pt aplicarea lg nr 9/1998 si a lg nr 290/2003 continand atat inscrisuri doveditoare ale propietatilor reclamate cat si probe cu martori .In 2017 dupa 11 ani , la petitia inaintata de catre bunica mea , in care se cereau informatii privind starea dosarului i s a raspuns ca citez ,,nu se poate aproxima perioada in care dosarul dvs va face obiectul analizei Comisiei ,, desi conf lg 290/2003 alin 2 se specifica ca hotararile Comisiei privind recunoasterea drepturilor si acordarea despagubirilor precum si analiza dosarelor se realizeaza in cel mult 6 luni de la inregistrarea cererilor

In aceasta situatie va rog respectuos sfatuiti ma ce demers sa fac pt a grabi ssolutionarea dosarului .De asemenea as dorii sa reclam activitatea acestei Comisii , unde ma pot adresa

Va multumesc anticipat
Buna ziua

Am achizitionat un apartament acum 2 ani . Asociatia de propietari are un contract cu o firma de administratori privati . D nul administrator incaseaza platile pt intretinere o singura data pe saptamana , miercurea in intervalul orar 18/20 . Atat eu si sotul meu , lucram in mediul privat si suntem la servicu in acest interval orar , ne fiind in postura de a primi in fiecare luna cateva ore libere ca sa putem achita obligatiile de intretinere . Asociatia de propietari refuza sa ne lase sa platim in contul bancar deschis de catre dansii , de asemenea ni s a comunicat ca este imposibil sa platim la sediul firmei de adminsitratori , nu ni s a oferit nici un alt cont bancar unde sa putem achita .

In aceasta situatie ce putem face ? Vrem sa achitam sumele care tin de obligatia noastra de propietari dar ne vedem aflati intr -o imposibilitate fizica. Mentionez ca nu avem prieteni , rude , apropiati care pot plati pt noi

Am apelat la un vecin care sa depuna indexul pt apometre , care de asemenea trebuie depus in fiecare miercuri , si din nefericire nu am reusit sa rezolvam



Multumim anticipat
Buna ziua . pe 26 septembrie 2014 am cump un ap .La incheierea contractullui de vanzare cumparae , am aflat ca fostul propietar era debransat de la Enel.Notara a refuzat sa incheie un contract de vanzare-cumparare unde sa fie trecut indexul contorului , asa cum am fost sfatuiti sa afcem de cei de la Enel.In 26 oct am intrat in apartament , am dat o declaratie pe propie raspundere cu indexul contorului la mom intrarii in apartament si ca nu ne asumama debiteel fostului propietar .Rebransarea de la Enel a venit abi aazi 25 nov si acum ni se spune ca declaratia respectiva este nula si ca trebuie sa achitam inclusiv kw consumati de fostul propietar , care dupa debransarea efectuata de Enel , s-a rebransat abuziv .

Ce putem sa afcem in aceasta situatie ?

Am dorii sa il actionam in judecata pe fostul propietar pentru nerespectarea contractului , deoarece a semnat ca se angajeaza ac la data eliberarii apartamentului curentul va fi rebransat .Avem castig de cauza in aceasta situatie ?

Ce taxe trebuie sa platim la actionarea in judecata ?

Multumim anticipat