avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate gateman007

Activitate gateman007

Va multumesc frumos pentru raspuns.
In 2010 am fost membru fondator intr-un alt sindicat nou infiintat si nu am reusit sa atragem mai mult de16 membri. Lumea nu a dorit sa se retraga din vechiul sindicat temandu-se ca cel infiintat de noi nu ar fi avut puterea celui din care provin dansii.
Legal, se poate lua hotararea intr-o adunare generala divizarea in doua sindicate? Si daca da cum se procedeaza pt. ca in statut nu este prevazut in nici un articol?
Poate ca asa oamenii vor capata mai mult curaj...
Va multumesc inca o data pentru rabdarea dumneavoastra.
Cei 40 de oameni pe care ii are in subordine inclina balanta in favoarea sa. Despre acestia vorbeam cand m-am referit la mariri de salarii. Deci convocarea adunarii generale pica. Daca ne putem lega de functiile pe care le detine in Consiliul de Administratie si Comitetul Director. Pentru ca are interese comune cu ale patronului si contrare sindicatului nostru.
Va multumesc!
Liderul nostru de sindicat este sef de compartiment avand in subordinea sa aproximativ 40 de oameni. Totodata este si membru in Comitetul de Directie precum si in Consiliul de Administratie in cadrul societaii noastre. Contractul colectiv de munca nu a mai fost semnat din anul 2007. Am solicitat in aproape toate sedintele de sindicat sa inceapa demararea negocierii CCM-ului insa acesta spune ca situatia finaciara a societatii, la care suntem angajati, este la pamant si ne roaga sa strangem randurile si sa fim uniti. Asta nu este o atitudine de sindicalist! Cum putem scapa de el? Salariile nu au mai crescut din 2007 si sunt oameni disperati care sunt pe functii de debutant de cativa ani.
Dumnealui apara in felul acesta interesele angajatorului. In ultimii ani s-au marit salariile la unele persoane din anturajul conducerii.
Va rog sa ne spune-ti ce putem face in situatia asta?