avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTINA59

Activitate CRISTINA59

Discuție Mostenire
As vrea sa expun urmatoarea situatie pentru a primi raspunsul care sa ma ajute sa o rezolv :
Suntem trei frati,doua fete si un baiat. Fratele este o persoana cu probleme , violenta in comportament si cu antecedente penale si locuieste in casa parintilor. In urma violentelor la care erau supusi parintii mei au fugit efectiv de acasa nereusind sa-si ia cu ei decit hainele. Dupa 9 luni tata a decedat iar mama a ramas sa locuiasca in casa parintilor ei ( decedati) .Ramas singur in toata averea familiei si fara resurse de trai fratele a vindut din gospodarie bunuri si a dat unor persoane straine terenurile agricole in folosinta. Am initiat demersurile pentru succesiune la notariat de doua ori impreuna cu mama si sora mea dar nu a venit.
Dupa moartea tatei, mama a mostenit ( in urma decesului bunicului meu, tatal ei) niste terenuri.
Intrebarile sunt doua : ce putem face pentru a intra in posesia a ceea ce ni se cuvine in urma decesului tatei daca fratele nu vine la notariat ? Daca mama ne poate face un testament mie si surorii mele pe partea ei si daca poate sa ne faca acte pentru ce a mostenit de la tatal ei . multumesc