avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate andramadalina

Activitate andramadalina

Răspuns la discuția TVA la tranzactiile imobiliare
Buna ziua,

Am nevoie de putin ajutor :)
In cazul in care cumpar un apartament pe persoana juridica, pentru a-l transforma in punct de lucru, de la dezvoltator, platesc TVA-ul? Pretul apartamentului este de 53.000 euro.
Mentionez ca apartamentul nu a fost locuit pana acum, este intr-un bloc nou, terminat in 2014.

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul dumneavostra pentru a-mi lamuri situatia din momentul de fata:

Nu mai sunt salariat din luna martie 2013.
In luna august 2014 am un infiintat un PFA cu data eliberarii Certificatului de inregistrare si a CUI-ului din 28.08.2014.
Cand am completat prima declaratie 220, am trecut ca data de incepere a activitatii 15.09.2014 (mi s-a spus ca trebuie completata cu 2 saptamani dupa eliberare).
Pana in momentul de fata nu am inregistrat venituri pe PFA, insa in luna martie 2015 voi incepe un contract, practic de atunci voi incasa pe acest PFA.
Acum sunt insarcinata si am ca data estimata a nasterii perioada 5-10 septembrie 2015.

Intrebarea mea este: Voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului in conditiile in care nasc inainte de 15.09.2015, cand voi face un an de la inceperea activitatii conform primei declaratii 220 sau se poate "jongla" cu data eliberarii CUI-ului?
Daca da, are vreo influenta faptul ca pana in luna martie 2015 nu am venituri pe acest PFA?

Mentionez faptul ca din anul 2008 sunt asociat unic al unui SRL ce realizeaza venituri din agricultura, insa nu am un CIM cu acest SRL.

Va multumesc!