avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_pop

Activitate cristina_pop

Buna ziua. In anul 1996 blocul in care locuiesc a fost incadrat la grad de risc U3. Blocul intre timp a fost reabilitat si normal inainte i s-a facut alta expertiza tehnica in care se arata ca blocul nu are niciun risc conform normativelor actuale. El inca apare in listele primariei pentru ca nu s-a zbatut nimeni sa fie scos. Eu vreau sa vand apartamentul si intrebarea mea este...are valoare expertiza tehnica facuta inainte de reabilitare in fata bancilor pentru cei care vor dori sa cumpere prin Prima casa sau credit ipotecar?
Buna ziua. Doresc sa vand un apartament ce se afla intr-un bloc incadrat la U3 grad seismic. Stiu ca nu este acceptat de banci pentru credit. Pot face o expertiza tehnica doar pentru apartamentul meu astfel incat viitorul cumparator sa poata accesa un credit?.Mi-ar fi imposibil sa conving locatarii de la 8 scari x 10 etaje.
Buna ziua.
X a facut un contract de intretinere cu clauza viagera cu Z.
X intre timp decedeaza, iar Z avea clauza in contract pentru inmormantare in conditii crestinesti, dar o incinereaza. Poate fi un motiv pentru care mostenitorii lui X sa atace contractul de intretinere pe motiv de nerespectare a clauzelor?
Multumesc
Buna ziua.Am avut un proces pentru iesirea din indiviziune pentru un apartament.Dupa ani de procese am obtinut hotararea definitiva si irevocabila pentru scoaterea la licitatie a apartamentului.Am inceput executarea silita impotriva debitorului (coproprietarul apartamentului) si din pacate au inceput muci divergente intre mine si executorul judecatoresc ales tot de mine.Se poate schimba cu un alt executor?Se poate sa mut dosarul?care ar fi procedura?Multumesc
Buna ziua
As avea 2 intrebari:
- sunt copropietar impreuna cu bunica al unui apartament.Ea si-a instrainat partea printr-un contract de intretinere.Nu era normal si legal sa fiu anuntata de catre notar in momentul cand s-au realizat actele intre bunica si terta persoana mai ales ca are drept de abitatie?
- Ne-am judecat timp de 5 ani pentru iesirea din indiviziune,am castigat si in momentul de fata apartamentul se va executa silit.Am inteles ca trebuie bunica sa primeasca o sulta pt dreptul de abitatie? Din suma totala cu care se vinde apartamentul sau doar din partea tertei persoan?.Pentru ca nu vad de ce as plati eu pentru sulta atata timp cat nu am stiut de acest contract de intretinere
Multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua.
Detin o parte dintr-un apartament impreuna cu alta persoana ce su-a cumparat partea prin contract intretinere cu clauza vuagera.Ne-am judecat timp de 5 ani pentru iesirea din indiviziune si vanzarea apartamentului prin executor.Am castigat procesul si instanta a dispus vanzarea asa cum am dorit.Am fost la un executor pentru a incepe "treaba" dar mi-a zis ca nu se poate vinde atata timp cat exista clauza viagera pe apartament.Cum e posibil un executor sa nu poate vinde ce a decis instanta?
Si o alta intrebare...cum imi recuperez cheltuielile de judecata de la parat.Sunt decise de instanta dar el nu vrea sa mi le achite. tot prin executor sau trebuie plangere penala?
Multumesc
Buna seara.Am avut un proces pentru iesire din indiviziune ce s-a incheiat in luna octombrie 2014 dupa mai bine de 5 ani cu recursuri si apel la Tribunalul Bucuresti.S-au primit comunicarile pentru apelul ce a fost respins ca nefondat din luna octombrie si niciunul dintre noi nu a mai facut recurs.Intrebarea mea este vom primi prin posta hotararea definitiva si irevocabila sau trebuie sa o ridicam de la Tribunal?Multumesc
Răspuns la discuția Executare silita CNADNR
Revin cu o nelamurire.Se pare ca executorul s-a miscat mai repede decat m-am asteptat :).azi am primit "cadoul".Ce nu inteleg este de ce am de plata 128 lei reprezentand amenda cnadnr in loc de 250 lei? Mai am de plata 420 lei cheltuieli de executare.Mai devreme am facut transfer bancar catre executor.Mai trebuie sa primesc vreo hartie oficiala precum ca s-a stins debitul?multumesc
Răspuns la discuția Executare silita CNADNR
Imi cer scuze dar amenda se plateste catre trezorerie.nu imi accepta banii?credeti ca se misca asa repede treaba incat sa apara la trezorerie executarea silita?nu prea cred.Si nici nu stiu daca au demarat procedura inca
Buna ziua.As avea nevoie de un sfat.Am aflat intamplator ca s-a inceput executarea silita pentru o amenda catre cnadnr.Inca nu am primit nimic de la executor.Daca platesc amenda catre cnadnr pot anula executarea silita? Am inteles ca trebuie sa o contest in 5 zile de la primirea titlului executoriu.Am vreo sansa sa pot scapa de taxele platite catre executor?Multumesc