avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate adimg

Activitate adimg

Buna ziua,

Sunt asociat unic si administrator la un SRL, incepand cu finalul lunii decembrie 2014, si as dori sa stiu care este procedura prin care pot fi asigurat medical si pot achita contributia pentru pensie.

Mentionez ca pana in octombrie 2014 am avut contract individual de munca la fostul angajator. Din acel moment, aceste contributii nu au fost achitate, cu exceptia unei perioade de o luna in ianuarie-februarie 2015 cand ma autoangajasem cu contract de munca (credeam ca este obligatoriu pentru obtinerea unei licente insa nu a fost asa si l-am anulat). Momentan nu am contract de munca.

Din cate am auzit, ar trebui intai sa merg la ANAF si apoi la casa OPSNAJ pentru a face contract cu ei pentru asigurare?

In privinta contributiei pentru pensie, trebuie sa ma inregistrez separat la casa de pensii a Municipiului Bucuresti?

Pentru ambele contributii, ar trebui achitate anumite penalizari pentru cele cateva luni in care nu am platit nimic?

De asemenea, imi puteti spune daca trebuie mers si la Registrul Comertului pentru aceste proceduri?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am trimis saptamana trecuta cererea de judecare in lipsa catre judecatorie.

Astazi, in aceeasi speta am primit prin curier o invitatie la mediere din partea unei societati civile profesionale de mediatori, in care ma roaga sa accept invitatia de a participa maine (adica cu 2 zile inainte de data procesului) la o sedinta de mediere. Se pare ca cererea aceasta de mediere a fost facuta de persoana acuzata prin avocatul acesteia.
In invitatie se specifica: "In situatia in care dupa informarea legala, veti fi de acord, pot fi rezolvate prin procedura medierii neintelegerile ce fac obiectul dosarului aflat pe rolul Judecatoriei. Va rugam sa va exprimati optiunea cu privire la acceptarea procedurii de mediere...."

Ce sa fac? Sa ma prezint la mediere? Tinand cont de faptul ca am declarat, atat la politie cat si in cererea adresata judecatoriei, ca nu am niciun fel de pretentie si ca nu ma constitui parte civila, trebuie totusi sa particip la aceasta procedura?

Va multumesc!
Multumesc!
Voi formula cererea de care ati mentionat si o voi trimite catre judecatorie cu confirmare de primire.
Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie: mi s-a furat portofelul in urma cu o luna, iar faptasul a fost prins chiar atunci. Imediat dupa ce am fost eu audiat la politie in seara respectiva, s-a dispus inceperea urmaririi penale. Eu mi-am recuperat partial actele si am declarat ca nu mai am nicio pretentie.

Acum am primit citatie sa ma prezint peste o saptamana la judecatoria sectorului 3 in calitate de parte vatamata.
Printre mentiunile citatiei, se specifica si urmatoarele:
"In cazurile prevazute de art. 90 si art. 93 alin. 4 din Legea 135/2010 privind Codul de procedura penala, apararea este obligatorie, iar in cazul in care partea nu isi alege un avocat care sa se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un aparator din oficiu."

Tinand cont ca nu am nicio pretentie de la persoana acuzata, sunt totusi obligat sa ma prezint? Daca da, mentiunea de mai sus inseamna ca mi se va desemna un avocat din oficiu? Nu inteleg care ar fi rolul acestuia.

Intreb daca este obligatoriu sa ma prezint deoarece as prefera, in masura in care este posibil, sa evit eventualele discutii cu persoana acuzata si/sau prietenii/rudele ei, care fac parte din lumea interlopa.

Va multumesc!