avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate alexxap2004

Activitate alexxap2004

Buna ziua,
Situatia este asa: In acest moment sunt insarcinata in 33 de saptamani ( data nastere 04 ianuarie). Am un contract de munca cu 8 ore pe perioada determinata care expira pe 16 noiembrie, un contract de munca cu 2 ore pe perioada nedeterminata, am primit stimulent de insertie pana in septembrie. Intrebarea mea este: pot sa intru in prenatal din cim de 2 ore? si cum se calculeaza indemnizatia?
Am mai mult de un an de cand sunt angajata. Multumesc
Răspuns la discuția Amenda radar
Cand i-am spus ca refuz sa semnez mi-a urat drum bun si a plecat. Nu am scris eu absolut nimic. din cate stiu ii trebuia un martor, dar si pe acela de unde sa il ia din camp? Trecea o masina la 10 minute pe acolo:)
Răspuns la discuția Amenda radar
Prin afisare unde? Multumesc . Eu nu l-am semnat pt ca nu aveam viteza despre care vorbeau dansii.
Discuție Amenda radar
Buna ziua, in cursul zilei de astazi m-a oprit potlitia rutiera. Agentul sustinea ca am depasit viteza cu 30km. Mi-a scris proces verbal, inregistrarea mi-a spus ca nu mi-o poate arata. Am refuzat sa semnez PV deoarece sincer cred ca asteptau o spaga. Dupa ce am spus ca refuz sa semnez mi-a urat drum bun si a plecat spre masina. Acum nu stiu cum se procedeaza? Trebuia sa imi dea si mie un exemplar? Sau mi-l trimite prin posta? Problema e ca la adresa din CI nu locuieste nimeni. Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu am lasat dosarul cu toate actele la primarie, doamna de acolo a spus ca ar trebui sa primesc stimulent de insertie, sau ceva de genul. Dupa primele 2 luni in care am observat ca tot suma din indemnizatie intra am fost la dumneaei si mi-a spus ca ea a trimis dosarul si ca nu stie de ce ii mai primesc in continuare.... Acum eu ce ar trebui sa fac cu banii? Sa astept poate isi dau si ei seama ca ceva nu e in regula peste vreo 10 ani...
Buna ziua,
Sunt intr-o situatie pe care nici doamnele de la Primarie nu stiu cum sa o rezolve. Eu primesc indemnizatie de crestere copil pentru ca sunt studenta la zi. In momentul de fata sunt anul 3, copilul are 1 an si aproape 3 luni si am optat pentru 2 ani de stat acasa, ca sa ii spun asa. Ideea este ca in luna septembrie a anului 2014 eu m-am angajat( copilul avea 10 luni atunci) si acum doamnele de la primarie nu au habar daca eu mai trebuie sa primesc ceva sau nu. Este o mare dilema nu numai la primaria orasului unde am domiciliu, ci si la doamnele care se ocupa de dosare pe judet. Vreau sa stiu daca mai beneficiez de ceva sau cum trebuie sa procedez? Aceasta este intrebarea nr 1 si a doua: daca sunt insaecinata din nou, se calculeaza si perioada in care am stat acasa ca si vechime? Va multumesc