avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate daman

Activitate daman

Buna seara. Locuiesc in Bucuresti dar doresc sa infiintez o societate comerciala cu sediul social in judetul Dambovita. Se pot face formalitatile de infiintare la reg. Comertului in Bucuresti sau trebuie mers in jud. Dambovita?
Va multumesc.
Buna ziua,
Tatal meu este PFA si presteaza servicii in regim de taxi. Doresc sa stiu ce acte sunt necesare pentru a lucra alaturi de el, precizez ca are licenta proprie de taxi.
Va multumesc.
Buna seara. va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in urmatoarea problema. in anul 2013 luna decembrie am avut un mic incident auto provocat de mine. pe scurt :am deschis usa masinii de serviciu fara sa ma asigur moment in care un taxi care abia plecase de pe loc a intrat cu coltul dreapta al barii fata in coltul usii mele ,crapand bara. am facut constatare amiabiala eu avand polita de asigurare la Astra.
Ieri am primit prin posta un plic destul de stufos al carui continut din ce am inteles eu se refera la faptul ca cel accidentat avea casco la Groupama si cei de la Astra nu au platit contravaloarea reparatiilor motiv pentru care acum sunt chemati in judecata de Groupama.
Reclamant: Groupama asigurari
Parat: Asigurare Reasigurare Astra
Intervenient fortat: eu

Dosarul nr 65242/299/2014
Materia:Civil
Stadiul procesual al dosarului:Fond
Obiectul dosarului: cerere de valoare redusa
Complet: C21 - Civil

si mai zice asa:
In fapt, in data de 20.12.2013, dl EU conducand autoturismul cu nr B 47 LVL,a produs din culpa sa un accident de circulatie astfel cum rezulta din urma constatului amiabil rezultat in urma accidentului de circulatie, a fost avariat autoturismul Dacia cu nr de inm B33KZL asigurat CASCO la societatea noastra cu polita nr.223423678, in baza careia am platit despagubirea cuvenita in cuantum de 1071.53 lei.
In temeiul dispozitiilor art.2210 alin 1C .civ , prin plata despagubirii ,asiguratorul CASCO se subroga in drepturile asiguratului sau,fiind in drept de a recupera suma achitata,astfel incat potrivit dispozitiilor art.49 din Legea nr.136/1995,suma platita drept despagubire urmeaza a fi recuperata de la parata intrucat detinatorul autovehiculului cu nr B47LVL al carui conducator se face vinovat de producerea accidentului avea incheiata asigurarea la parata SC ASIGURARE ASTRA SA.
Fata de dispozitiile mai sus mentionate si potrivit prevederilor Ordinului nr.14/2011 al CSA , am formulat cererea de despagubire nr. J 6737/09.09.2014 prin care am solicitat plata sumei de 1071.53lei ,reprezentand contravaloarea reparatiilor efectuate la autovehicolul cu nr B33KZL la care am anexat inscrisuri doveditoare.
Fata de imprejurarea ca parata nu si-a onorat obligatia de plata in termenul prevazut de lege,conform prevederilor art.62 alin.2 din Ordinul nr.14/2011al CSA era obligata ca in termen de 15 zile sa achite suma platita de Groupama cu titlul de despagubire , va solicitam sa obligati parata ASIGURARE ASTRA la plata sumei de 16.67 reprezentand penalitati datorate conform ordinul CSA.
Conform prevederilor art.64 alin.4 din Ordinul nr.14/2011al CSA parata datoreaza suma de 16.67 cu titlul de penalitati intarziere de 0.1%/zi calculate de la data 08.10.2014 pana la data 22.10.2014 cand s-a achitat debitul.

Eu ce trebuie sa fac in toata treaba asta?