avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Gisela

Activitate Gisela

Buna ziua. In apartamentul in care stau am creat sediu social al firmei mele. Am ramas fara punct de lucru deoarece pretul la chirii explodeaza exponential. Am marfa in stoc. Trebuie sa mi desfasor activiatatea. Macar prin cunoscuti pana gasesc un spatiu de inchiriat la un pret decent. Pot adauga pe langa sediu social sa l fac si ounct de lucru? Sa l declar la regiatrul comertului?
Si o alta intrebare: am un garaj la parter de bloc inchiriat de la o persoana fizica cu contract. Vecinul de deasupra garajului nu vrea sa semneze ca este de acord ca acolo sa fie magazin. Deci nu pot obtine de la registrul comertului autorizatie punct lucru. De la asociatia de proprietari am stampila si semnatura. Exista vreo lege/portita sa mi desfasor legal activitatea fara acordul lui?
Buna seara. Mi am deschis firma noua pe 3.02.2017 si acum 3 zile m am intalnit cu contabila sa mi faca ea actele ptr punctul de lucru si mi a cerut stampila. I am dat o si azi am sunat o sa ne vedem sa mi de a stampila inapoi. Cand ne am intalnit fata in fata mi a spus ca mi a pierdut stampila, ca nu stie cum, ca nu are idee ce s a intamplat insa mi a facut alta la fel. Si mi a dat o. Acum...legal eu ce trebuie sa fac? Se anunta undeva pierderea stampilei? Ea avea la ea actele firmei in copii. Nimic original..multumesc
Răspuns la discuția Munca dupa CCC
Multumesc mult pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Munca dupa CCC
Deci, eu, mama copilului ma intorc la munca atunci cand copilul are 1 an si 10 luni pentru a beneficia de 1 an de stimulent. Tatal indeplineste conditiile de a sta in ccc 1 luna. Doar ca suntem divortati.
Iar eu ma pot angaja la o alta firma sau trebuie sa ma intorc musai la vechiul job? Intentionez sa ma angajez in alta parte fara a ma mai prezenta la vechea firma deloc.
Răspuns la discuția Munca dupa CCC
Multumesc. Deci tatal are dreptul la 1 luna de ccc chiar daca suntem divortati. Locuim separat?
Discuție Munca dupa CCC
Buna ziua. Situatia este in felul urmator: fetita mea acum are 1 an si 4 luni. Cand trebuie eu exact sa ma intorc la munca pentru a beneficia de stimulentul de 536 lei 1 an de zile?
Important de precizat este ca sunt divortata. Mai beneficiaza tatal de ultima luna de CCC? Si eu nu ma mai intorc la locul actual.de munca. Ma voi angaja la.propria firma. Este in regula? Vreau sa le.trimit demisia prin curier rapid( celor la care eram cand am ramas gravida)
Multumesc pentru raspuns.
Am voie sa am si activitate pe firma?
Pot incepe prin a imprumuta firma cu bani ca sa o echipez si sa si produca? Angajez pe cineva.
buna sera. intentionez sa mi deschis o firma, un srl sau un srl-d. sunt in crestere copil pana in mai. pot avea activitate pe firma/? nu ma angajez pe mine si nici profit nu se pune problema sa aiba pana in mai cand voi avea drept de munca. sunt investii de facut si voi imprumuta firma cu bani pentru achizitie echipamente. nuu vreau sa intrerup indemnizatia de la stat pentru crestere copil. firm va fi pe numele meu. sunt divortata.multumesc mult
buna ziua, va rog frumos sa ma sprijiniti prin sfaturi legate de probleme mele la locul de munca. am 30ani, sunt gravida in 12 saptamani si am tensiuni foarte mari la locul de munca. primul copil mi-a murit dupa 24 zile de la nastere. imi doresc sa fie bine de data asta si am nevoie de liniste. asa ca :
inca nu am anuntat la munca de faptul ca sunt gravida.
vreau sa o rog sa-mi inchida contractul de munca prin desfiintarea postului sau ce motiv vrea sefa mea ( atat timp cat nu stie ca sunt insarcinata poate sa ma de-a afara pe ce motiv vrea ea). vreau liniste. am nevoie de liniste. as vrea sa intru in somaj apoi. va rog sa-mi spuneti daca fac bine. daca somajul e considerat ca prelungire a activitatii si imi aduce indemnizatia de crestere copil de 2 ani si pot intra in concediu prenatal cand va fi cazul. este legal? multumesc mult!