avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate ciorneidumitru

Activitate ciorneidumitru

Bună ziua
Cum se procedează dacă, soțul decedat lasă în urmă o soție, un copil și doi nepoți,
Nu s-au făcut succesiune.
Bună ziua,
Dacă la ieșirea mea la pensie pentru limita de vârstă, în acest an , s-a aplicat indicele de corecție aferent anului 2015 , când s-a deschis primul dosar de pensionare pe caz de boală , am dreptul la recalculare cu intrarea în vigoare a noii legi?
Bună ziua
Ce obligații fiscale are o persoană fizică care a vândut un teren extravilan,
pentru care a primit suma de 30000 euro?
Mulțumesc.
Bună dimineața
O persoană cu dublă cetățenie, româno - canadiană, care a lucrat în România 13 ani și șase luni, iar în următorii 25 ani a lucrat în Canada, unde își are domiciliul, poate beneficia de pensie și în România la împlinirea vârstei de pensionare?
Și, când intră în vigoare noua lege a pensiilor ?
Bună seara
Când considerați că va dispare indicele de corecție din calculul pensiei?
Buna ziua
Am citit de curand o sentinta data de tribunalul Arges , nr.3474/2020 privind recalcularea pensiei .
La fel si Curtea de Apel Pitesti , prin decizia 2935/2021 confirma ca , desi la iesirea la pensie de invaliditate in anul 2013 respectivei persoane i s-a aplicat indicele de corectie aferent anului 2013 , aceasta este indreptatita la acordare indiceluide corectie incepind cu data trecerii la pensie pentru limita de varsta , indicele aferent din anul 2019 .
Deci , de ce aceasta chestiune nu este valabila pentru toate persoanele?
Bună seara
În ce condiții poate o persoană să renunțe la pensia de invaliditate?
Data ieșirii la pensie de invaliditate nu este considerată prima ieșire la pensie.
Încă o întrebare, cum a schimbat decizia ccr 702/2019 ,art.170 din legea 263/2010 , referitor la sintagma "prima ieșire la pensie" ?