avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate leutzu

Activitate leutzu

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva din domeniu. Am inceput proces de inmatriculare a masinii fara plata taxei auto. A trecut 1 an si jumatate si am ajuns in recurs al 3-lea termen unde s-a suspendat judecata pe motiv ca se asteapta raspuns in cauza Manea C-76/14 aflată pe rolul C.J.U.E. .

Am cercetat pe internet dar in loc sa ma lamuresc, am mai multe necunoscute, si vin cu cateva intrebari scurte si la obiect:

-In ce stadiu este cauza ? Observ ca au fost concluzii in data de 10.02.15. Din ce am inteles, este vorba de concluziile avocatului si se asteapta raspuns din partea Curtii, corect ?

link direct catre cauza Manea de la C.J.U.E.
( [ link extern ] )

- Cum se procedeaza(sunte etape ca cele din Romania? judecata + recurs) si cat poate dura(maxim) pana se da o decizie definitiva ?

- In cazul in care raspunsul este favorabil, in cazul dorasului meu, dupa ce se repune pe rol ar trebui sa se admita cererea de inmatriculare la primul termen stabilit, fiind deja al 4-lea termen din recurs.

Orice alta informatie care ma poate lamuri mai bine este binevenita.

PS: Sunt sanse sa se recupereze toata taxa odata ? Am tot asteptat sa depun cererea pentru returnare (decizie definitiva la vechea masina) dar nu s-a mai intamplat nimic. Sa mai aman in speranta ca se va returna toata taxa odata sau sa merg sa depun cererea.

Va multumesc pentru amabilitatea de a pierde din timpul dvs. pentru a imi raspunde la intrebari.


Cu stima,
Stefan