avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_cornea

Activitate cristi_cornea

Apreciez raspunsul, insa stiu persoana care a fost intr-o situatie similara si a ajuns in tribunal si s-a intabulat direct pe cumparator chiar daca nu era intabulat pe mostenitori.
Buna ziua. Tata e decedat, mama traieste si suntem 2 frati. Exista o casa la tara care a fost construita de mama si tata. Exista ca si acte un plan de constructie care e trecut doar pe tata si un titlu de proprietate pe terenul unde este construita casa, care este pe mama. Nu s-a facut succesiunea. Noi acum am dori sa vindem insa fara a merge pe procedura obisnuita: succesiune + intabulare, ci sa facem cumva un contract de vanzare cumparare si sa se faca intabularea direct pe cumparator. Se poate face asa? Si daca da, care ar fi pasii si oare taxele ar fi mai mici? Ar dura foarte mult? Multumesc.
Răspuns la discuția Stergere din biroul de credit!
Asta stiu si eu. Vreau un raspuns(o solutie) neformal pt. situatia mea specifica. Multumesc.
Si daca se face cedarea(renuntare) din partea sotiei a cotei de 50% in favoarea mea acum(in 2016) si repartizarea o fac ulterior, pot sa-mi repartizez 100% mie dividendele pt. anii incheiati 2013, 2014 si 2015?
Multumesc.
Buna seara.

Sotia mea a avut un card Forte la BT si, in urma primirii unei popriri de la ANAF, BT-ul a blocat fondurile din contul curent si nu i-a mai facut debitarea directa(cum era setat), desi erau bani suficienti pt. debitarea cardului cu rulajul minim, insa nu ajungeau atat pt. suma poprita cat si pt. rulaj. Astfel ca dupa ceva luni(nu stiu exact 2-3-4 luni), acel credit l-au declarat scadent anticipat fara ca banca sa o contacteze pe sotia pt. a o informa de situatie, ea considerand ca sunt bani suficienti pt. rulaj pt. ca stia ce suma i-a fost intrat in cont inainte de infiintarea popririi. Contactarea a venit dupa 4-5 luni cand o sunau sa-i spuna care-i situatia si sa mearga sa plateasca tot. Ne-am suparat si initial am zis ca nu platim, avand in vedere cum au procedat, iar apoi le-am dat banii cam cu "taraita". Ideea ca ei au raporta-o direct cu bulina 5 prin 2013 si am platit totusi ulimii bani in sept 2015, insa in ultima faza ajunsese in G fara a se da la recuperatori externi. Suma restanta a fost doar de vreo 1.200 lei la prima raportare. Acum, am vrea sa luam un credit ipotecar si ne incurca rau ca o cam verifica toate bancile. Am avea vreo sansa sa obtinem stergerea din birou si prin ce procedura?
Multumesc anticipat!
Buna seara.
Eu impreuna cu sotia avem un SRL cu cota de 50%-50% parti sociale fiecare.
Nu am repartizat profitul pt. 2013, 2014 si 2015. Vreau sa facem asta acum.
Intrebare: Putem repartiza profitul in alte cote decat 50%-50%? Si daca da, cum?
Multumesc anticipat!
Buna ziua. Am un SRL cu cod principal 6622 si mai am autorizat si codul CAEN 6619 si platesc 3% impozit pe venit.
Vreau sa-mi mai activez si codul 7022 si am inteles ca atunci trec automat pe 16% pe toate incasarile. Asa este sau trebuie sa nu depaseasca un anume procent din cifra de afaceri? Si daca e cu procent se va impozita cu 3% toate veniturile?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Multumesc de raspunsuri, insa tot nu sunt lucrurile foarte in clar pt. mine.
Inteleg ca neindeplinind condia, eu ca tata, de a solicita concediu, trebuie luat legatura cu cei de AJPIS pt. a declara ca nu am avut venituri si nu pot solicita concediu? Daca da, cine face asta: eu sau sotia? Si atunci poate beneficia sotia in continuare de concediu platit si luna a 12-a si pentru a putea solicita si stimulentul trebuie reluata activitatea cel tarziu in 06.02.2016, avand in vedere ca in 07.02.2016 face copilul 1 an?
Mai ar fi ceva: sotia trebuie neaparat sa revina ca si PFA reactivat pt. a putea solicita stimulentul sau se poate angaja(contract de munca)?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Sotia este in concediu de crestere a copilului, optand pt. varianta de 1 an. Copilul implineste varsta de 1 an in 07.02.2016.
Eu, sotul, nu am venituri nici acum si nici pe ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului, fiind administrator(si asociat 50%) la firma proprie, insa nu am salar sau dividente repartizate. Cred ca ma incadrez in categoria: nu indeplinesc conditiile pt. solicitarea concediului de crestere a copilului(acea luna).
Sotia activeaza in mod normal ca si PFA si doreste sa-si reia activitatea inaintea implinirii unui an pt. a obtine stimulentul.
Intrebari:
1. poate beneficia sotia si de a 12 luna de concediu daca eu nu am dreptul si daca da ce demersuri trebuie facute? Daca nu e prea tarziu...mai ar fi vreo 32 de zile...
2. daca nu mai avem ce face atunci reluarea PFA-ului trebuie s-o faca inainte de implinirea varstei de 11 luni a copilului si daca mai poate merge si in luna a 12 tot ea in concediu(platit ma refer), atunci se face reluarea inainte de 1 an, corect?
3. daca nu mai poate merge sotia in continuare si in a 12-a luna in concediu platit, fiind prea tarziu pt. anuntare(daca e asa) mai trebuie sa anunt eu ca si sot ceva, sau doar se depune dosarul pt. solicitarea stimulentului cu reluarea PFA-ului inainte de implinirea a 11 luni a copilului?

Va rog daca mi-ati putea raspunde cat mai urgent.

Multumesc anticipat!
Multumesc de raspunsuri. Inca mi-e neclar:
1. Ce adeverinta elibereaza DGFP?
2. Cum sa depun declaratia? Cu 5.000 lei x12 luni = 60.000 lei sau 5.000 lei x 4 luni = 20.000 lei pt. ca sa mi se calculeze un venit mediu lunar de 5.000 lei? La ce suma voi plati impozitul: la 20.000 lei sau 60.000 lei avand in vedere ca incepand cu 01.05.2015 va fi suspendat PFA-ul?
Multumesc inca o data!