avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate alexe001

Activitate alexe001

Buna ziua.
Azi am fost la politie pentru ca acolo trebuia sa merg nu cum credeam eu ca la diicot ... am dat declaratia , am recunoscut ce am facut , ca am cumparat ca sunt consumator .... baietii s.au comportat foarte civilizat , nu m.au intimidat sau chestii nasoale ...
Acum pentru chestia ca am recunoscut teoretic mi s.ar deschide dosar pentru consum si detinere , nu ?
La inceputul audierii , cel care m.a audiat a spus ca declaratiile care le dau nu pot fi folosite inpotriva mea ... ceea ce eu nu prea cred ... nu ?


Pai de ce nu prea mult timp , atat timp cat eu nu am facut trafic...

Av. Liviu Voinea a scris:

S-ar putea sa nu fiti ''martor'' prea mult timp...
Angajati avocat.
Strategia apararii nu se face aici pe forum.

Buna ziua.
Am si eu o problema . Am primit o.citatie de la Diicot pentru audiere in calitate de martor intr.un dosar de trafic de droguri . Chestia e ca ... eu am cumparat canabis de la un baiat care a fost retinut preventiv ...pentru trafic ... eu cu el avem ceva apeluri telefonice , discutii pe facebook despre vanzare /cumparare . Eu o foloseam pebtru consum propriu.
Ce ar trebuii sa declar si as putea primii vre.o sanctiune ?
Buna ziua.
In data de 24.10.2015 am avut un accident rutier cu un alt vehicul pe care l-am lovit eu din spate la o franare brusca a celui din fata mea .
La locul faptei el a spus ca fiecare sa-si faca masina , a lui nu a avut probleme mari , doar zgariata si toba de esapament indoita , a mea fata varza .
Azi a venit la mine cu figuri si mult tupeu ca sa ii fac masina daca nu ma duce la politie ...
Intrebarea mea este , ma poate sanctiona sau obliga politia sa ii repar masina daca au trecut 48 de ore de la accident .
Răspuns la discuția Citatie DIICOT martor
Salut .
Multumesc tuturor pentru raspunsuri .
La audieri a mers totul OK ... a fost intrebata daca a avut treaba cu persoanele respective (probleme sau alte chestii) , daca ii cunoaste , ce stie despre ei ... a spus adevarul ... la sfarsit i-au spus ca daca are probleme sa ii sune pt ca ia lasat numarul lor de telefon ...
Mersi inca o data pentru timpul acordat :D
Răspuns la discuția Citatie DIICOT martor
Multumesc inca o data pentru raspunsuri !!! O sa postez dupa ce mergem la DIICOT !!!
Răspuns la discuția Citatie DIICOT martor
Ok , Multumesc mult pentru raspunsuri ....
Se poate intampla ceva cu ea ... in cazul de martor ?
Poate refuza declaratia ? fara a primi vre-o sanctiune ?
Declaratiile care le da ... le pot afla si " condamnatii" (nu stiu cum se numesc exact ) , pot afla si cine a dat declaratiile ? Va intreb pentru ca ei ii este foarte frica ... ca in pozele care i le-a aratat inainte politistul a recunoscut oameni care vand droguri , obliga femei la prostitutie ... chestii deastea .
Răspuns la discuția Citatie DIICOT martor
Are 16 ani ... deci nu trebuie sa fie nici un membru al familiei alaturi ?
Salut.
Azi prietena mea s-a trezit la usa cu un domn politist care i-a inmanat o citatie de la DIICOT , precizez ca ea este minora , in care specifica , ca pe data de 11 IUNIE 2015 sa se prezinte la DIICOT BIROUL TERITORIAL SIBIU , noi suntem din Medias .
In citatie specifica si numarul dosarului si observ ca este dosar penal .... dosarul este din 2014.
Ea acum cateva luni bune ... prin 2014 octombrie/noiembrie a fost chemata la politia din Medias pentru a recunoaste niste poze ... si surpriza erau cunostinte foarte bune ... si a dat niste informatii despre persoane .
Noi banuim ca din cauza asta a primit citatia ... este posibil nu ? cel mai probabil din cauza asta dupa mintea mea ...
Sper ca am postat unde trebuie ....
Multumesc pentru timpul acordat .