avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate costyilie

Activitate costyilie

Buna ziua, va rog sa-mi comunicati actele/avizele necesare pentru deschiderea unui magazin de peise auto,mentionez faptul ca societatea este inmatriculata la orc cu codurile caen necesare pentru comercializarea pieselor de piese si accesorii pentru autovehicule
Răspuns la discuția dobanda legala penalizatoare
as dori sa-mi indicati cadrul legal in care pot face aceasta solicitare.multumesc
buna ziua, de curand am primit o comunicare adresa prin care judecatoria imi comunuica obligatia de a depune intampnare pentru o actiune privind dobanda legala penalizatoare(cerere de valoare redusa), in momentul in care am primit-o, am contactat reclamanta si dupa mai multe discutii mi-a transmis o notificare de plata cu suma solicitata in instant.
am achitat suma respective+cheltuielile de judecata.
va rog sa-mi comunicati ce trebuie sa fac in continuare pt. a suspenda dosarul (ramas fara obiect)aflat pe rolul instantei-cadrul legal
multumesc
Buna ziua, va rog sa-mi comunicati tipul documentelor necesare pentru infiintarea unei funatii/asociatii caritabile,si cadrul legal de desfasurare.
mentionez ca fundatia are obiectiv construirea unei biserici si ajutorarea persoanelor nevoiase.
va multumesc!
Buna ziua,
va rog daca puteti sa ma ajutati cu clarificari privind urmatorul aspect: un srl are in desfasurare un contract de manipulare si transport echipamente pentru care trimite proprii angajati, in situatii exceptionale apeleaza la o alta firma colaboratoare pentru a acoperii deficitul de angajati.
va rog sa mentionati cadrul legal pemtru desfasurarea in conditii legale.
va multumesc.
in acest sens ,imi puteti indica textul de lege?
sunt pe cale sa inchei un accord-cadru pentru servicii-reparatii auto,iar beneficiarul doreste incheierea de contracte subsecvente pentru fiecare autoturism/autoutilitara in parte,este posibil legal?
ce se poate intampla daca nu ating valoarea contractului subsecvent, ce riscuri imi asum?
mutumesc!
Discuție Taxa de paza
am instalat in casa de la tara sistem de supraveghere video, trebuie sa mai platesc taxa de paza comunala?