avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate pascuc

Activitate pascuc

Răspuns la discuția Problemă hotar proprietate
Deci nu are nimeni vreun răspuns. Păcat, speram că forumul ăsta este folositor :(
Bună ziua,

Am cumpărat un teren în intravilan, îngrădit. Pe spațiul public alăturat terenului există o fântână cu cumpănă.
Problema: partea cu contragreutatea cumpenei depășește gardul, ajungând deasupra proprietății mele. Mai mult, când se utilizează fântâna, contragreutatea lovește gardul proprietății mele pe care l-a și distrus în zona respectivă, eu neputându-l reface.

Am reclamat situația la primărie, care mi-a răspuns că am dreptate și o să vadă dacă o să poată remedia situația din bugetul care va fi votat pe 2019.

Întrebare: cum pot face ca să oblig primăria să rezolve rapid problema, având în vedere că nu-mi pot proteja cu gard proprietatea din cauza asta.

Mulțumiri anticipate!
Răspuns la discuția Ordonanța de Urgență 79/2017
Deci nu s-a finalizat Correa de către Camera Deputaților, prin urmare tot acordarea în continuare de prime este soluția.

Mulțumesc,
Bună seara,

A fost aprobată OUG 79/2017 de Parlament? Adică mai poate exista vreo posibilitate ca ea să fie anulată?

Întrebarea este legată de faptul că un angajator nu a crescut salariile brute de la 1 ianuarie 2018, ci a ales completarea salariului net cu valoarea diminuată prin aplicarea OUG acordând constant prime.

Mulțumiri anticipate!
Depinde.
În unele cazuri (de exemplu casele închiriate de la stat, RAAPPS) chiriașul plătește taxele locale.
Am primit zilele trecute o decizie de impunere pe anul 2012, emisă în decembrie 2014, în care mi-se spune că am de plătit 468 lei contribuții la sănătate (corespunzător unei baze de calcul de 8400 lei) pentru venituri din investiții de 240 lei.

Există vreun model de contestație pentru o astfel de decizie? Cum pot afla ce este de făcut în acest caz?