avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria1_ana

Activitate anamaria1_ana

as avea si eu o intrebarea legea 95/2006 , art 259 alin 7 a fost modificat conform legei 264/2007 :
20. La articolul 259, alineatele (7) si (8) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.
(8) Pentru situatiile prevazute la alin. (7) termenele de prescriptie privind obligatiile fiscale se calculeaza incepand cu data primei solicitari de acordare a serviciilor medicale, la notificarea caselor de asigurari .gode sanatate sau la solicitarea persoanelor in vederea dobandirii calitatii de asigurat, dupa caz."

Conform modificarilor eu as intelege ca trebuie platite contributiile pe ultimele 6 luni , unde m-ai ramane valabil termenul de 5 ani care il cere CNASS pentru eliberarea unor adeverinte sau a cardului european . mai exista si alte modificari care nu le stiu sau am inteles eu gresit modificarile?????
imi puteti spune daca in cazul unui sofer profesionist care se afla in timpul pauzei in weeknd intr-o parcare si a ajutat un alt coleg de la o alta firma care a ramas impotmolit; a fost accidentat si a ajuns la urgenta unde a fost operat la mana este considerat accident de munca sau nu? cine este raspunzator de cele intamplate? sau ce trebuie facut intr-un asemenea caz?