avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra1002

Activitate alexandra1002

Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspunsurile complexe oferite.O zi buna !
Dar pe durata procesului pot sa ma angajez in alta parte fara nici o problema sau trebuie sa astept terminarea procesului ??
Daca contestez si nu castig ce am de pierdut eu ca angajat ? ;)
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Nu am acceptat incetarea contractului cu acordul partilor deci am obtinut preaviz cu toate ca nu ne-a dat nici o hartie la mana a spus doar ca ne vedem cand se termina preavizul. Toate acestea s-au intamplat pe 9 noiembrie deci preavizul s-ar termina pe 29 noiembrie 2016. Daca pe acea data in decizie scrie motivul concedierii "desfacerea disciplinara a contractului individual de munca. " o voi contesta pentru ca nu este corect. Trebuie sa angajez un avocat cand ma voi duce sa contestez?
Buna ziua! Am si eu o intrebare legat de o concediere . Incep prin a povesti cu inceputul sotul meu a lucrat la un restaurant cu functia "pizzar" anul trecut s-a hotarat sa plece in Anglia asa ca a demisionat la cateva luni. Cand s-a reintors din Anglia sa reangajat unde a lucrat pana sa plece pe acelasi post. Dupa 5 luni de zile a fost chemat la birou si i-au spus ca de maine sa numai vina la munca pentru ca au gasit un alt baiat cu mai multa experienta cu o reteta proprie etc deci minciuni deale lor si a fost rugat sa isi dea demisia binenteles ca sotul meu a refuzat sa isi dea demisia si le-a spus sa il dea ei afara. Ziua urmatoare am fost sa i se faca lichidarea binenteles ca ne-au pus in fata o decizie de incetare cu articolul 55 cu acordul ambelor parti binenteles ca nu am acceptat si le-am spus ca legal si normal este sa intre in preaviz , la care doamna de la birou a inceput sa ne ameninte ca asa e mai bine pt el ca ea poate sa ii inceteze contractul indisciplinar si ca nu e bine pentru el... Nu m-am lasat intimidata si i-am spus ca nu are motive indisciplinar pt ca nu are nici o abatere sau un avertisment nici scris nici verbal. Plus ca daca era o persoana care le cauza probleme si nu isi facea treaba cum trebuie nu il mai reangajau. Bineneteles ca pe doamna au luat-o nervii asa ca i-au platit doar salariul pe luna trecuta si a zis ca ne vedem cand i se termina preavizul. Fara sa ne de-a ceva la mana ca el este in preaviz fara nimic. Asteptam 20 zile pana se termina preavizul apoi ne vom duce iar la dansa intrebarea mea este daca ii desface contractul indisciplinar ce trebuie sa fac sa contesc decizia incetarii contractului de munca? Tin sa precizez ca am inregistrat conversatia cu acea doamna din care reiese foarte clar ca motivul pt care numai lucreaza la ei nu este nici demisia nici unul indisciplinar. Deci ce trebuie sa fac? astept acele 20 zile si daca motivul concedierii este indisciplinar nu trebuie sa semnam si apoi sa contestam ?
Discuție Camera de munca
Îmi trebuie atestat sa lucrez cu camera de munca?
multumesc!
Răspuns la discuția model decizie asociat unic
pentru un punct de lucru secundar este nevoie de declaratie asociat unic si anexa control de cuvinte?
buna ziua as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi in legatura cu deschiderea unui punct de lucru secundar... mai exact cu ce acte trebuie sa ma duc la Registrul comertului....multumesc#-o