avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Activitate irina07

Activitate irina07

tatal meu a facut un imprumut la o banca iar deoarece nu si a chitat ratele dosarul lui a fost plasat la o agentie de recuperari care este cunoscuta i Romania, cu care a incheiat un contract in cele din urma dupa penalizari si dobanzi la care s au mai adaugat vreo 7000ron in plus,contract pe 105 rate incheiat in 28.10.2010.acum 3 luni am descoperit ca are cancer in ultima faza iar acum o luna jumatate tatal meu a murit .... problema este ca mama mea este caznica si nu are dreptul la pensie de urmasi deoarece nu are varsta necesara si nu are posibilitatea sa plateasca.cei de la agentia de recuperari mi au spuns ca asigurarea cu banca nu mai este valabila pentru ca nu si a achitat ratele iar in contractul lor nu scrie nimic in legatura cu un presupus deces...cine ar trebui sa plateasca dar ca exista Legea mostenitorilor care neobliga sa platim noi mostenitorii.este adevarat?se poate face ceva pentru ca noi trebuie sa platim o datorie care nu este facuta de noi copii lui.pe langa faptul ca mama nostra nu are din ce sa traiasca trebuie si trebuie sa o ajutam trebuie sa ne ocupam si de niste datorii care nu sunt facute de noi si nu au o asigurare....multumesc frumos!