avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate MariaPostolache

Activitate MariaPostolache

Răspuns la discuția Magazin online
Buna ziua domnule Neagu.
Va multumesc foarte mult de indrumare! Foarte informativ raspunsul, este exact ce cautam! Da, bijuteriile sunt facute in totalitate de mine : de la conceptul designului pana la pictura manuala si finisare.
Discuție Magazin online
Buna ziua.
De aproape doi ani vand bijuterii handmade pe diferite platforme din afara. Acest hobby in momentul de fata imi permite lejer sa renunt la actualul loc de munca. Avand deja o clientela formata si un venit marisor si constant din acest hobby ma gandesc serios sa creez un brand si sa aduc mini afacerea in legal.
Imi doresc ca pana la sfarsitul anului sa deschid un PFA si un magazin cu vanzare online si ma intereseaza sa stiu ce pasi am de urmat.
Cum sa procedez , mai exact?
De ce acte am nevoie fiind vorba de handmade cu vanzare prin magazin online?
La ce cod CAEN s-ar incadra?
Este nevoie sa apelez la un contabil?
Ce acte / facturi intra in contabilitate?
Cum fac cu declaratia de venit si taxele la ANAF, contributie la sanatate si pensie ?
Mentionez ca vanzarile au loc doar online si doar international (Europa, SUA) NU si in Romania iar plata se face prin card si Paypal. Este nevoie sa deschid un cont bancar special pentru aceste tranzactii?
Va multumesc anticipat.
Daca am un spatiu comercial aflat sub sechestrul ANAF si platesc lunar o suma de bani pentru achitarea debitului + penalitati si cheltuieli de executare (scoaterea spatiului la licitatie, etc). Banii respectivi pot sa ii platesc in contul de debit (care tot creste)? Sau este necesar mai intai sa achit suma acumulata de pe urma executarii?

Cunosc o societate care are sub sechestru doua masini iar ANAF ii permite sa plateasca lunar si din debit si din cheltuielile de executare + penalitati. Mie de doi ani imi tot baga banii la cheltuielile de executare pe motiv ca nu pot achita debitul decat dupa ce am terminat cu respectivele cheltuieli., desi din 2012 de cand a fost pus sechestrul si pana acum doi ani am putut sa platesc din debit.
Buna ziua,

In legatura cu o societate comerciala care nu mai are activitate de multi ani insa nu am reusit sa o inchid deoarece nu am reusit sa platesc debitul in valoare de 160 milioane (vorbesc in bani vechi). In 2012 am fost deacord ca spatiul comercial sa fie pus sub sechestru de catre ANAF deoarece mi s-a spus ca astfel se poate recurge la esalonarea datoriilor. Nu a fost asa. De la 160 de mil. am ajuns la 340 mil, reprezentand cheltuieli de executare, scoaterea spatiului la licitatii de catre ei ,etc
In ultimii doi ani cei de la Anaf au refuzat sa ma mai lase sa platesc din debit pe motiv ca nu se poate efectua plata din debitului pana nu platesc penalitatile de executare silita....Practic toti banii pe care ii depun lunar se duc la cheltuieli de executare (care cresc cu fiecare luna si nu mai ajung la liman). Acum doamna de la Anaf a decis ca se poare face o esalonare a datoriilor astfel :
- Sa achit pe loc debitul de 160 milioane ca sa nu mai creasca penalitatile iar restul sa se imparta in rate lunare si spatiul comercial sa fie scos de sub sechestru.
-Sa vand spatiul comercial cu suma impusa de ei (dar banii acestia tot nu se duc la debit ci la cheltuieli de executare).
- Sa le ofer gaj alte bunuri personale care sa se ridice la suma datoriilor(apartament,masina,etc) dar eu nu mai am alte asemenea bunuri .Spatiul e tot ce am iar acela nu se mai ridica la valoare datoriilor.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

- de ce sa mai ofer alte bunuri personale odata ce nu s-a facut esalonarea datoriilor de la inceput cand debitul era de 160 mil iar spatiul a fost evaluat la 260 mil.?
- care este de fapt legea platii debitului si a penalitatilor? Pana acum doi ani jumatate din suma pe care o plateam lunar se ducea la debit iar cealalta la cheltuieli de executare.Atunci de ce se putea iar acum nu? Cand achiti la banca achiti si din suma creditului si din dobanzi.Ca sa nu mai vorbesc ca la inceputul anului acesta am fost sa platesc cand persoana de la Anaf care se ocupa de SC era plecata si o alta doamna de la birou mi-a facut biletelul de plata pentru trezorerie, Banii au fost bagati in alt fond si nu la cheltuieli de executare. Nu gasesc logica .De ce pot sa platesc debitul pe loc dar nu pot sa mai platesc cate putin din debit asa cum faceam pana acum doi ani.

Este normal? Carei persoane pot sa ma adresez ?