avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate david38

Activitate david38

Buna ziua ,
Numele meu este David , in urma cu doua luni am incheiat un contrat cu o firma de telefonie mobila.
Cand am fost sunat ,mi s-a prezentat un abonament , iar acasa ,cand am primit contractul si telefonul am semnat pentru alt tip de abonament cu minute mai putine in strainatate , greseala a fost din partea mea ca nu am verificat ce semnez .

Problema este urmatoarea , am vorbit cat sa ma incadrez in minutele care credeam ca le am , dar am facut un cost suplimentar de 600 ron , am vorbit un total de 200 minute din care 100 erau in optiunea activa , deci pentru 100 de minute am fost taxat 600 ron , asta in conditiile in care un minute este taxat cu 0,24euro (dupa spusele lor)
am cerut sa mi se mareasca abonamentul astfel incat sa am mai multe minute (sa am nelimitat) ca sa nu se mai poata ajunge in situatia in care sa fac extracost , cand mi s-a prezentat abonamentul mi s-a spus ca numarul de spania pe care sun se regaseste in lista lor si ca nu mai pot face cost suplimentar . dar nu a fost asa , :) dupa cateva zile am fost sunat ca aveam un cost suplimentar de cate sute de euro , mi s-a spus ca numarul de spania pe care sun , nu se regaseste in lista si ca sunt tarifat pentru fiecare minut pentru care am vorbit cu toate ca un alt coleg m-a asigurase ca pot suna linistit la acel numar :) , cand am verificat desfasuratorul am observat in lista multe apeluri pe care nu le-am efectuat , erau chiar mai multe apeluri efectuate in acelasi minut toate cu durata de mai multe minute ceea ce este inposibil :
ex. la ora 23:05:43 apel - durata 2 minute
23:05:50 apel - durata 3 minute

mentionez ca inafara de mine nu a umblat nimeni cu telefonul , pot dovedi ca am fost taxat pentru apeluri pe care nu le-am efectuat , am toate listele de convorbiri in care apar multe nereguli de genul acesta .
Intrebarea mea este urmatoarea : se merita sa cer sa mi se faca dreptate? (sa depun plangere la protectia consumatorului)
cu cei de la firma de telefonie nu am ajuns la nici o intelegere , de fiecare data cand incerc sa aflu de ce trebuie sa platesc atat , mi se inchide telefonul , apoi creste si suma pe care le-o datorez , in doua saptamani , a crescut de la 1000 ron la 1000 euro , asta in conditiile in care in aceste doua saptamani am avut restrictie ca sa mai sun . Sincer sa fiu imi este si teama sa mai stau de vorba cu ei , am luat hotararea sa desfintez contractele pe care le am cu ei si sa platesc tot ce le datorez , doar ca sa scap.

Discuție Loc de veci
Buna ziua , am o problema si v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea indruma pe calea cea buna.
Am cumparat de la primaria din orasul meu doua locuri in cimitirul orasului insumand o suprafata de 9m patrati, unul din locuri este ocupat cu un fost membru al familiei mele , iar celalalt este liber . Anul acesta fost sa fac curatenie acolo si am constatat ca nu mai exista nimic din ce era (cruce gard etc.) iar in locul in care cred ca trebuia sa fie mormantul au fost ridicate alte cavouri . Tot in locul unde ar fi trebuit sa fie mormantul se afla un sicriu spart , iar pe capac cu toate ca nu se vedea foarte bine numele am reusit sa descifrez ultimele litere care sunt identice cu numele meu, ceea ce m-a facut sa cred ca acela era sicriul in care a fost inmormantat ruda mea , mentionez ca am un nume rar intalnit si cel putin in oras la mine nu exista alta familie cu acest nume sau care sa aibe un nume care se termina cu acele 4 litere.
Am vrut sa depun o plangere la politie , dar neffind sigur ca acolo a fost inmormantata ruda mea , am zis ca mai intai sa merg la primaria din oras sa ma ajute sa identific locul , in baza actelor pe care le am de cand am cumparat terenul. La primarie la registrul agricol mi s-a spus ca ei nu ma pot ajuta , pentru ca nu am nici un fel de evidenta a lucrurilor , ca singurul care stie unde este locul sunt eu cel care l-am cumparat.
Va marturisesc , nu stiu ce sa fac , am filmat si am facut poze la fata locului , vreau sa depun o plangere la politie , ca sa se ia masurile necesare , pentru ca au distrus locul au furat crucea si si au construit abuziv pe acel teren , dar nu stiu cu exactitate locul , pentru mine a fost dureros sa merg in cimitir la acel mormant , singurul reper care il aveam era numele de pe cruce , chiar si acum imi vine foarte greu sa ma gandesc la cele ce se intampla :((.... V-as fi foarte recunoscator daca a-ti putea sa ma indrumati in directia corect .
o zi buna !