avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate mia21

Activitate mia21

Răspuns la discuția Dezbatere succesorala
situatia se prezinta cam asa: mama lui vrea sa deschida aceasta succesiune in urmatoarele luni, deoarece fiicele sotului au sunat ca isi vor partea. problema eca nu o sa se nimereasca toti in tara in acelasi timp. Daca prietenul meu merge la notar cu mama lui si surorile vitrege nu sunt de fata (sau una lipseste) ce se intampla? Sau prietenul meu trebuie sa fie present la notar cand mama lui va merge cu actele necesare pentru dezbaterea succesorala? va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti si mie ce proceduri trebuie urmate in urmatoarea situatie:
Parintii prietenului meu au un apartament pe numele lor. Tatal lui a decedat in urma cu un an. La parea tatalui vin la drept 3 copii:prietenul meu si surorile lui vitrege (din prima casatorie a tatalui). Fratii nu sunt intro relatie buna si fetele nu vor renunta la drept. Toti sunt plecati din tara si nu prea cred ca exista mari sanse sa vina toti in acelasi timp la notar. Care sunt procedurile? In cazul in care sunt toti prezenti in tara se merge la notar si se deschide succesiunea? Daca nu sunt toti prezenti se merge direct in instant? Cum este mai bine si cesfaturi aveti? Si noi suntem plecati din tara si trebuie planificat din timp totul in cazul in care trebuie sa vina in tara. Ar fi mai bine pentru el sa mearga direct in instant si sa fie reprezentat de un avocet?
Va multumesc!