avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate mariacatalinas

Activitate mariacatalinas

Acum 10 zile, tatal meu transporta fan cu o furgoneta personala pe DN fiind insotit de doi prieteni. A fost oprit de un politist care initial a spus ca o sa-i dea amenda pentru depasirea inaltimii desi incarcatura nu depasea cabina.I-a spus politistului ca nu este posibil sa primeasca o asemenea amenda si a facut cateva fotografii incarcaturii. Politistul s-a gandit totusi ca trebuie sa dea o amenda asa ca a spus "stai linistit ca nu iti dau amenda pentru ca ai depasit inaltimea, iti dau o amenda de centura pentru ca este mai mica". Toate persoanele din masina purtau centura de siguranta,dar chiar si asa, politistul a scris o amenda pentru ca nu au purtat centura de siguranta. Politistul era singur in masina. Tatal meu nu a semnat procesul verbal iar in momentul in care a cerut procesul pentru a completa "alte mentiuni", a fost invitat sa scrie,procesul fiind tinut de politist. Dupa ce a scris cateva cuvinte care nu se inteleg prea bine intrucat politristul era in masina de politie iar tatal meu afara,politistul a tras procesul verbal (acest lucru este vizibil intrcat a ramas o linie si fraza neterminata), a inchis geamul si a spus "lasa ca il primesti prin posta". Am primit procesul verbal prin posta dar este completat si pentru martor asistent care in realitate nu a existat. Chiar daca nu este vorba de o suma foarte mare, m-am gandit ca ar fi normal sa facem contestatie la procesul verbal intrucat eu consider ca acesta este un abuz din partea politistuli. Nu stiu insa de ce sa ma leg mai exact. Ma puteti ajuta cu sfaturi pe aceasta tema? Va multumesc!