avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate iorgalaurentziu

Activitate iorgalaurentziu

Sincer da, am actionat sub influenta nervilor dupa atatia ani petrecuti impreuna sa realizezi ca totul a fost o minciuna, a fost foarte greu de digerat pentru mine.
Oricum chiar daca imi pastram calmul nu avea niciun viitor o relatie de tipul asta. Am mai fost tradat in decursul vietii dar nu in halul asta barbar.
M-am gandit foarte bine si n-o sa intentez niciun proces pentru binele fetitei, o sa incerc s-o protejez cat mai mult pana va creste suficient pentru a intelege ceea ce s-a intamplat.
Lasa fetita in casa si ea pleca sa se intalneasca cu respecrivul. Fetita mi-a spus la telefon ca mami nu se mai joaca cu ea si sta numai afara , ii zice mereu ca are treaba. Alta chestie care mi-a zis-o fetita ca de cate ori se trezeste mami dispare, are obiceiul de a se trezi noaptea ptr a se uita la desene. Sunt mult mai multe lucruri de spus dar m-am limitat doar la a relata cat mai putin ptr ca este foarte dureros
Buna ziua!

Am nevoie de indrumare din partea Dumneavoastra intr-o problema foarte delicata.
Eu muncesc in UK si prin iulie 2017 relatia cu concubina mea a devenit foarte tensionata (precizez ca avem o fetita se 5 ani si 8 luni) si am inceput sa urmaresc desfasuratorul convorbirilor telefonice. Astfel am aflat ca vorbea cu un domn de 42 de ani care este casatorit cu 2 copii ea avand 24 de ani, am cautat pe facebook dupa nr de telefon si l-am gasit pe respectivul asistent medical la un spital din apropierea ei. I-am trimis mesaj pe messenger sa o lase in pace dar el m-a blocat fara sa raspunda nimic. In luna august am fost in concediu si am operat fetita pentru o problema care o avea la un rinichi. In timpul internarii am vazut-o pe concubina cum se uita pe facebook la pozele respectivului dar nu i-am zis nimic si am asteptat sa iasa la tigare ( ea intotdeauna iesea cu telefonul ca sa poata vorbi cat fumeaza ) si am rugat pe cineva sa ramana cu fetita in salon si m-am dus dupa ea , astfel am prins-o ca vorbea la alt telefon dupa o cartela prepay. Am confruntat-o si a dat vina pe mine , a rupt cartela si a aruncat-o in cosul de gunoi spunandu-mi ca vrea sa ramanem impreuna.
Eu a trebuit sa revin la munca dupa cateva zile si am observat ca totul a fost o minciuna , relatia devenind foarte tensionata si nerecunoscand ca are pe altcineva in viata ei. Atunci am hotarat sa parasesc UK si sa ma intorc in tara pentru a nu pierde familia dar cand am ajuns atat ea cat si mama ei ( ea locuieste cu fetita la mama ei ) au fost foarte suparate ca am revenit in tara. Incercau sa ma convinga sa plec iar ca relatia nostra este intr-o pauza. Mi-am dat seama ca si mama ei stie de celalalt si am lasat telefonul pe masa sa inregistreze si astfel am aflat ce o invata mama ei " Poarta-te frumos cu el da-l dracu sa plece inapoi . Tu ai zis ca vineri vine la tine ( celalat individ ) , poarta-te frumos mama cu el sa plece sa-ti faci treaba linistita. Macar sa ne trimita dracu bani sa ridicam si noi o casuta" in esenta asa a fost.
Am revenit in Uk si dupa o luna l-am sunat pe celalalt individ sa inteleg ce s-a intamplat si i-am trimis si mesaj pe messenger din contul de facebook al concubinei. Acesta impreuna cu sotia lui au facut plangere la politie si au spus ca ma vor da in judecata. Concubina mea m-a sunat ca ma da si ea in judecata si ca vrea sa obtina custodia deplina.
Intrebarea este cum o pot actiona in instanta pentru ca este o mama denaturata ( lasa fetita ca sa plece sa se intalneasca cu celalalt ) si sa pot obtine inregistrarile convorbirilor telefonice ca dovada.
Mai precizez ca fosta concubina nu munceste iar mama sa munceste la negreu pentru 400 lei pe luna si eu le transferam bani lunar
Si trebuie sa mai fac scoala de soferi inc-o data?
Buna ziua
Am fost condamnat la 1 an cu suspendare si doresc sa redobandesc persmiul de conducere. Pot sustine examenul sau trebuie sa ma reabilitez?

Trebuie sa mai fac scoala de soferi inca odata?

Mai jos este sentinta :
14.12.2011
Ora estimata:
Complet: C1-penal
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002, în condiţiile art. 3201 alin. 7 C.p.p., condamnă pe inculpatul XXXXX pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, la pedeapsa de 1 an închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 rap. la art. 64 lit. a şi b Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 81 şi 82 C. pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani, termen de încercare. În baza art. 71 alin. 5 C. pen. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 C. pen., privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art. 191 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul să plătească statului suma de 250 lei, cheltuieli judiciare, din care suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, urmează a fi avansată către Baroul Argeş din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14.12.2011.

Va multumesc
Buna ziua
Am fost condamnat la 1 an cu suspendare si doresc sa redobandesc persmiul de conducere. Pot sustine examenul sau trebuie sa ma reabilitez?
Mai jos este sentinta :
14.12.2011
Ora estimata:
Complet: C1-penal
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002, în condiţiile art. 3201 alin. 7 C.p.p., condamnă pe inculpatul XXXXX pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, la pedeapsa de 1 an închisoare. Face aplicarea dispoziţiilor art. 71 rap. la art. 64 lit. a şi b Cod penal, cu excepţia dreptului de a alege. În baza art. 81 şi 82 C. pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani, termen de încercare. În baza art. 71 alin. 5 C. pen. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 C. pen., privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art. 191 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul să plătească statului suma de 250 lei, cheltuieli judiciare, din care suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, urmează a fi avansată către Baroul Argeş din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14.12.2011.

Va multumesc