avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Activitate SuntemAnonimi

Activitate SuntemAnonimi

Nu apuca dobanda ca se cheltuie imediat . Deci nu trebuie sa platesc.Multumesc de raspuns.
Am un membru al familiei care lucreaza in constructii in Franta (la negru ) si ne trimite lunar si noua acasa 3-400 euro sa ne ajute (cam 1500 -1800 ron/luna max) . Banii intra in contul meu ... trebuie sa mai platesc impozit pe ei ?
Răspuns la discuția Libertatea de exprimare
Am inteles... Multumesc.
Răspuns la discuția Libertatea de exprimare
Multumesc pentru raspuns as mai avea o intrebare avand in vedere ca nu detin cunostinte in acest domeniu ati spus ca e posibil ca aceste paragrafe sa fie abrogate, care ar fi pasii care ar determina acest lucru , care este autoritatea care decide abrogarea lor ? Multumesc.
In parlamentul Romaniei tocmai a fost votata o lege care pedepseste sever libertatea de exprimare in special cei care critica persoanele/partidele politice -

Art. 19 – (1) Defăimarea socială constituie contravenție și se sancționează cu amenda de la 2.000 lei la 60.000 lei dacă discriminarea vizează un grup social.

c) Grup social – categorie de persoane care se disting din punct de vedere social prin apartenență politică.

Este aceasta lege in conformitate cu standardele Uniunii Europene ? Am selectat din lege doar pasajele care ma intereseaza in mod expres. Multumesc Anticipat.