avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate Andrew_G

Activitate Andrew_G

Ok! Multumesc! Voi incerca sa ma ghidez dupa link.
Legat de activitatea pfa-ului,stiti dc trebuie suspendata sau nu?
Buna ziua,
Am nascut pe 29 martie si urmeaza sa depun dosarul pt CCC in varsta de pan la 1 an. Va rog sa ma lamuriti in urmatoarele aspecte:
1. Care este valoarea indemnizatiei pt urmatoarele venituri?
- salariul = 1849 ron net pt fiecare luna din cele 12 luni anterioare nasterii;
- pfa deschis pe 18 noiembrie 2015 - venit net = 22516 ron pe anul 2015, adica pe nov + dec (venitul calculat la depunerea declaratiei 200);
- pe anul 2016 din ianuarie pana in martie am incasat 3500 ron pe pfa.

2. Pe perioada CCC activitatea pfa-ului trebuie suspendata sau pfa-ul se poate pastra activ dar sa nu se realizeze venituri mai mari de 3000 ron brut in decurs de 1 an calendaristic dupa nasterea copilului?

Multumesc anticipt!
Va multumesc pentru raspuns dar nu stiu cum sa-l interpretez....Cum adica nu are legatura demisia mea cu CCC pt tata si care sunt conditiile conform legii pentru acordarea concediiului de maternitate si a indemnizatiei aferente? In cazul meu, la depunerea dosarului la primarie sotul cum trebuie sa solicite indemnizatia? odata cu nasterea copilului sau incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului?
Multumesc!
Eu am citit ca are legatura, mama trebuie sa stea in concediu post-natal 42zile iar tatal poate solicita concediu crestere copil incepand cu ziua urmatoare....
Buna ziua,
Sunt angajata cu 2 ore, urmeaza sa nasc pe 15 martie 2016. Din varii motive ne-am hotarat sa isi ia sotul concediu crestere copil. Intrebarea mea este: daca eu imi dau demisia pe 1 martie, sotul poate solicita crestere copil odata cu nasterea copilului? Nu as vrea sa stau in cele 42 de zile de concediu obligatorii de dupa nastere. Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Sunt angajata cu 2 ore, urmeaza sa nasc pe 15 martie 2016. Din varii motive ne-am hotarat sa isi ia sotul concediu crestere copil. Intrebarea mea este: daca eu imi dau demisia pe 1 martie, sotul poate solicita crestere copil odata cu nasterea copilului? Nu as vrea sa stau in cele 42 de zile de concediu obligatorii de dupa nastere. Multumesc anticipat!
Multumesc!
Am citit informatiile dar ma tem ca tot nu am inteles...
Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in urmatorul aspect:
-sunt angajat cu CIM din februarie 2016 avand salariul net 1500 ron. curand mi-am deschis pfa deoarece pe lunile nov si dec 2016 am prins niste contracte, respectiv 7000 ron brut pe noiembrie si 14000 ron brut pe decembrie. in jurul datei de 20 martie ar trebui sa nasc. intrebarea este:
- cum se va calcula indemnizatia si care va fi valoarea ei si cu veniturile de pe pfa?
Multumjesc anticipat!