avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate vizitator2

Activitate vizitator2

Multumesc pentru raspunsuri.
1. Greseala numelui este de tipul, spre exemplu, Olanascu (numele incorect) in loc de Olănescu (numele corect).

2. Da, au fost facute plati partiale in tot acest timp, luna de luna.

3. Cerere valoare redusa cred ca este o cale mai rapida de recuperare a datoriei de catre asociatia de proprietari. La dosar am vazut ca au depus copii dupa toata evidenta platilor si penalitatilor, la care a fost adaugat si fondul de rulment. Este obligatoriu si acesta din urma?

Am vazut ca si chitantele au fost scrise tot pe numele gresit. Acest lucru imi poate crea dificultatea de a demonstra in instanta ca am platit acele sume de bani?




P.S. Mentionez ca nu sunt un rau platnic, ci doar intampin dificultati financiare in ultimii ani. Sunt somer actualmente, iar in ultimii ani si sotia a avut probleme cu serviciul si gasirea unui loc de munca. Nu avem datorii la banci, ci doar dificultatea gasirii unui loc de munca pentru varsta de peste 45 de ani.

Multumesc pentru toate celelalte raspunsuri la acest subiect.
Buna ziua, am primit de la judecatorie o comunicare in calitate de parat. Adresa a fost trimisa de catre Asociatia de Proprietari - ca reclamant, iar Obiectul dosarului este: cerere de valoare redusa.

Mi se dau 30 de zile pentru a depune probe sau de a invoca exceptii pentru acest dosar. Mentionez ca am fost dat in judecata pentru restante la intretinere care sunt din 2009. De la acea data si pana acum am achitat lunar o suma de bani la intretinere. In unele luni am platit chiar si cate 3 intretineri cumulate (din datoriile din urma). Am toate chitantele si pot dovedi instantei. In plus, dosarul in cauza are o eroare de nume. Numele meu (paratul) este scris gresit. Spuneti-mi cum pot sa rezolv aceast dosar in asa fel incat instanta sa nu se pronunte pentru executare silita. Pentru aceasta, va rog sa-mi spuneti daca pot folosi una din posibilitatile urmatoare:

1. Sa invoc eroare de nume in dosar.
2. Sa invoc prescriptie datorie nefiscala.
3. Sa contest dreptul asociatiei de a ma da in judecata inainte de termenul de 90 de zile pentru neplata unei contributii la intretinere.


In plus, mi se cere si plata pentru avocatul pe care Asociatia de Proprietari l-a angajat pentru a ma actiona in judecata.

Spuneti-mi care este solutia cea mai buna in cazul meu. :-/

Va multumesc.