avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate Tekla

Activitate Tekla

Răspuns la discuția Angajare
Contract de munca cu cine ca lucran singur,salariul din onorariul pe tipul de lucrare.
Răspuns la discuția Angajare
Tekla a scris:

Postez anuntul:
,,Primaria --- organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioada nedeterminata a functiei publice de executie, vacante, de referent de specialitate clasa II, grad profesional principal, in cadrul Compartimentului de cadastru si agricultura.

Candidatii trebuie sa indeplineasca conditiile generale prevazute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici (r2), cu modificarile si completarile ulterioare.

Conditiile specifice necesare in vederea participarii la concurs si a ocuparii functiei publice sunt:

studii superioare de scurta durata absolvita cu diploma de licenta si 5 ani vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice".


Vechimea in specialitate o am ca pfa in domeniu iar cei de la resurse umane mi-au zis ca nu am vechime cu carte de munca,aici am o nelamurire.poate cineva din domeniu sa imi de un raspuns.Multumesc
Răspuns la discuția Angajare
Postez anuntul:
,,Primaria --- organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioada nedeterminata a functiei publice de executie, vacante, de referent de specialitate clasa II, grad profesional principal, in cadrul Compartimentului de cadastru si agricultura.

Candidatii trebuie sa indeplineasca conditiile generale prevazute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici (r2), cu modificarile si completarile ulterioare.

Conditiile specifice necesare in vederea participarii la concurs si a ocuparii functiei publice sunt:

studii superioare de scurta durata absolvita cu diploma de licenta si 5 ani vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice".
Răspuns la discuția Angajare
Cu studiile si cu vechimea in specialitate este ok.Dar mi s-a spus ca nechimea trebuia s-a o am ca functionar public in domeniu,aici am o nelamurire.
Discuție Angajare
La un concurs de recrutare pentru functia publica de ,,Referent de specialitate clasa II, grad profesional principal, in cadrul Compartimentului de cadastru si agricultura''
Mi s-a spus ca nu am vechimea in specialitate (5ani)necesara pentru ocuparea postului,de si eu lucrez in domeniu de 10 ani ca PFA dupa absolvirea diplomei corespunzatoare activitatii.Intrebarea mea este,la ce vechime sau referit?.V.multumesc.