avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate ValentinaGe

Activitate ValentinaGe

Fica mea a implinit 18 ani in luna februarie , dar ea inca este eleva la liceu in clasa a XII -a . Luna februarie a fost ultima in care a mai primit pensia alimentara de la tatal ei .Din cate stiu are dreptul sa mai primeasca pana la terminarea liceului . Cum ar trebui eu sa procedez ca sa solicit tatalui sa continue plata pensiei alimentare ? am nevoie de un avocat pentru aceasta ? Multumesc !
Răspuns la discuția Recuperator EOS KSI
multumesc frumos pentru raspuns ! vroiam sa fiu sigura ca aceasta "cerinta" a lor ( EOS) este ceva "nelegal " si ca imi pot continua platile in limite rezonabile astfel incat sa pot ajunge la zi in cel mai scurt timp ! In orice caz , dosarul meu s-a plimbat de cateva ori , pana acum intre EOS si banca ..... este posibil ca dupa ce achit restanta sa se intoarca iar la banca ?
In 2014 am avut intarzieri la plata creditului bancar si astfel dosarul meu s-a plimbat de cateva ori intre banca si EOS KSI . Din octombrie anul acesta am inceput platile regulate , in contul meu la banca , ajungand momentan sa achit jumatate din restanta la plata .In prezent restanta mea este undeva sub 2000 ron . Bineinteles ca EOS KSI m-au sunat sa-mi spuna ca trebuie sa achit in contul lor si nu in contul bancii , cum am procedat pana acum si bineinteles in anumite conditii - adica ei vor sa achit intr-un termen foarte scurt toata suma pe care o mai am de datorat aferenta creditului , care normal a fost contractat pana in 2020 , ceea ce mie imi este imposibil! Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare cu platile ? Este in regula daca continui cu ele in contul din banca ? Oricum , in max 2 luni voi ajunge cu platile la zi sa-mi acopar restantele . Multumesc !
Cand am reziliat contractul cu RCS-RDS , in mai 2014 , nu am inapoiat in acel moment si aparatura de la ei pe care o aveam in custodie ( receiver +telecomanda+ cartela) .As dori sa stiu - legal , la momentul acesta , ce obligatie mai am eu fata de dansii ? Intreb aceasta deoarece cu cateva saptamani in urma am fost sunata de un tehnician de la ei (care probabil tine stocul aparaturii ) si mi s-a pus in vedere sa predau aparatura caci altfel sunt buna de plata contravalorii ei .