avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate Wizz

Activitate Wizz

Adaug o actualizare in urma unui dialog cu un consultant telefonic de la anaf.

- Cei plecati dupa 2012 trebuie sa depuna aceasta declaratie chiar daca au sau nu CRDS
- In urma obtinerii CRDS evidenta populatiei comunica anaf rezidenta in strainatate insa anaf spune ca nu e acelasi lucru cu rezidenta fiscala si drept urmare trebuie sa depunem acea hartie.

Daca aveti sugestii, va rog...
Daca am obtinut in 2018 pasaportul CRDS, mai este necesar sa depun formularul de schimbare a rezidentei fiscale?
Intreb fiindca presupune un efort (traduceri, legalizari,samd) care totusi in contextul in care nu mai am buletin si am pasaport crds, nu am nici un bun in proprietate si nici vreo datorie de care sa stiu, poate ar putea fi evitat ca pas...
Chiar este necesar/obligatoriu acest pas sau autoritatile, la un anumit nivel, comunica intre ele?

Completare ulterioara:
Ordinul 1099/2016 la articolul 17 spune ca:
Art. 17. -
(1) Principalele elemente care sunt luate în considerare pentru stabilirea rezidenței unei persoane fizice care părăsește România sunt următoarele:

a) domiciliul din România;

b) locuința permanentă din România a persoanei fizice, locuință care poate fi în proprietate sau închiriată ori care rămâne disponibilă oricând pentru această persoană și/sau familia sa;

c) centrul intereselor vitale amplasat în România;

d) persoana fizică pleacă din România pentru o perioadă sau mai multe perioade de ședere în străinătate care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive.

(2) Pot exista și alte elemente care sunt luate în considerare la menținerea rezidenței în România, dar numai împreună cu elementele menționate la alin. (1): autovehicule înregistrate în România/statul străin; permis de conducere emis de autoritățile competente din România/statul străin; pașaport emis de autoritățile competente din România/statul străin; persoana este asigurată la sistemul asigurărilor sociale din România/statul străin în toată perioada în care stă în străinătate/România; persoana este asigurată la sistemul asigurărilor sociale de sănătate din România/statul străin pe parcursul perioadei în care stă în străinătate/România.


Daca am pasaport CRDS (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate), nu inseamna ca nu implinesc una din conditiile principale si anume aceea de a avea domiciliul in Romania,
In plus de asta nu detin bunuri mobile/imobile, firme sau altceva.