avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate rada_19

Activitate rada_19

Răspuns la discuția informatii despre un cont bancar
Va multumesc mult, cu recunostinta.
Tatal meu are un cont la banca si dreptul de retragere este al frateluyi sau. In prezent ambii au decedat. Eu sunt singurul mostenitor al tatalui meu, am facut succesiunea acum 7 ani si de curand am aflat de existenta acestui cont. Nu stiu daca sunt bani in contul respectiv. Cum as putea afla ?
buna ziua, locuiesc intr-unul din cele doua apartamente ale unei case, apartament mostenit de la parintii mei. Casa fusese nationalizata, iar in anul 1999 parintii mei l-au cumparat impreuna cu terenul de sub apartament. Ar fi posibil ca prin retrocedare sa primesc si partea din curte aferenta apartamentului meu, curte pentru care, in prezent platesc chirie si impozit Primariei
eu am patit cam acelasi lucru la Cluj, Am mers la ghiseul vecin si actele au fost ca prin minune foarte bune. Ca peste tot, nu sunt toti functionarii bine pregatiti
Va multumesc !
Va multumesc mult pentru ajutor. E diagnosticata cu senilitate si pentru asta i-a prescris tratament pe care il ia. Concret, caror autoritati trebuie sa ma adresez?
Va rog sa ma iertati ca insist, dar daca mama n-ar fi normala, cum s-ar proceda? Adica vecinii mei nu si-ar putea repara casa?
Va multumesc foarte mult, voi incerca sa o dau doar eu
are o dementa senila, adica se poate vorbi logic cu ea, doar ca nu tine minte. Nu se poate misca din cauza unei fracturi de sold
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Locuiesc intr-o casa cu 2 apartamente. Vecinii celuilalt apartament au depus la Primarie documentele necesare renpvarii apartamentului lor. Au nevoie de la mine de o declaratie notariala din care sa rezulte ca sunt de acord cu lucrarile din proiectul depus. Problema e ca proprietari suntem 2, adica eu si mama mea in varsta de 95 de ani, care traieste intr-un scaun de invalid. Am incercat sa gasesc un notar care sa vina la domiciliu, dar acesta - singurul gasit! - are nevoie de un document medical de la un psihiatru din care sa rezulte ca e in deplinatatea facultatilor mintale. N-am gasit nici unul! Va rog sa-mi spuneti daca stiti vreo alta cale.Daca mama n-ar fi normala, vecinii mei nu si-ar putea repara casa? Inteleg daca ar fi vorba despre vreo vanzare, dar e vorba doar de a le permite sa faca reparatii
Va multumesc