avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters377479

Activitate ContSters377479

Răspuns la discuția pensie anticipata
Bună seara! Pentru un venit suplimentar în afara salariului de bază, venit realizat la altă societate la casa de pensii se depune fișa fiscală sau adeverință de la acea societate cu venitul realizat și impozitele plătite pt. cas, șomaj etc.?
mulțumesc! și voi continua cu răspunde albastru îmi cer scuze
Răspuns la discuția pensie
bună seara! am lucrat 11 ani gr. II de muncă și am dreptul să ies la pensie la limită de vârstă cu 2ani mai devreme (ian.2017). Dacă îes la pensie anticipat mi se scade pensia cu 9% coresp. celor 12 luni sau cu 27% coresp. celor 36 luni până împlinesc 65 ani? Cer scuze pentru eventualele greșeli făcute.
Răspuns la discuția pensie
mulțumesc
Discuție pensie
bună ziua. am 11ani și 3luni în grupa II de muncă.se aplică reducere de limită de vârstă 2 ani fix iar sporul de 25% se aplică pt. toată perioda de 11 ani și 3 luni?
Răspuns la discuția pensie
mulțumesc
Discuție pensie
bună seara. întrebare dacă am 11 ani lucrați în grupa II majorarea pensiei de 25% se aplică în totalitate la cei 11ani?
Răspuns la discuția pensie
mulțumesc
de acord. casele locale de pensii nu știu cum se aplică legea 192/2015.mulțumesc pt . solicitarea intervenției la dna ministru a muncii să clarifice printr-un comunicat de presă această neclaritate, altfel suntem la mâna interpretărilor caselor de pensii
Răspuns la discuția pensie
mulțumesc