avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate George955

Activitate George955

Răspuns la discuția GRUPA A II-A DE MUNCA
Multumesc pentru amabilitate.
Dilema mea era daca acei ani, 2001-2004, se contabilizeaza ca si pana la schimbarea denumirilor "grupa a II-a" sau "conditii deosebite de munca". Din moment ce eu am lucrat in acelasi loc, aceleasi conditii nu vad de ce nu s-ar contabiliza si acesti ani 2001-2004 ca ani munciti in conditii deosebite de munca. Probabil ca trebuie sa fac vreo cerere sau actiune in tribunal?!
Răspuns la discuția GRUPA A II-A DE MUNCA
14 ani si 2 luni conform cartii de munca si adeverintelor.
Ce se intampla cu anii de dupa aprilie 2001 si pana in 2004?
Răspuns la discuția GRUPA A II-A DE MUNCA
Anterior perioadei 1995-2004, mai am 8 ani de grupa a II-a pt care am adeverinta in procent de 100%. Pentru 1995-2001 am adeverinta, problema se pune daca DUPA aprilie 2001 si pana in 2004 cat am lucrat in acelasi loc, aceleasi conditii, voi mai beneficia de grupa a II-a, devenita conditii deosebite de munca. Anii acestia de grupa a II-a/conditii deosebite de munca, cumulati cu anii anteriori ar insuma 17 ani de grupa si m-ar ajuta sa NU mai fiu penalizat.
Răspuns la discuția GRUPA A II-A DE MUNCA
1 ianuarie 1995 - 1 decembrie 2004. In toata aceasta perioada am lucrat ca sef formatie betoane. Asa apare si in cartea de munca.
Răspuns la discuția GRUPA A II-A DE MUNCA
Lucrand pana in 2004, inclusiv, pot beneficia de reducerea varstei de pensionare, pentru perioada 1 aprilie 2001 - 1 decembrie 2004 ?? (asa cum beneficiez pana la data de 1 aprilie 2001)
Am lucrat ca sef formatie betoane (functie incadrata in cartea de munca) in perioada 1995-2004. Recent am iesit la pensie anticipat la 61 de ani dupa 38 de ani de munca. Am aflat ca din 2001 NU SE MAI ACORDA GRUPA. De ce?
Multumesc anticipat!