avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters381606

Activitate ContSters381606

Răspuns la discuția Despagubire
Chiar daca pretul din contract este unul mult mai mic decat cel real ? Adica nu poate contesta pretul din contract ? Gen reevaluare ? De ex, sa afirme: cum sa valoreze un apartament 30.000 lei ?
Răspuns la discuția Despagubire
Multumesc pt raspuns. Pe mine nu ma deranjeaza ca respectivul contract a fost de 30.000 lei si eu i-am dat 30.000 Euro. Pe mine ma intereseaza pt viitor, odata ce contractul a fost incheiat pe numele meu, si semnat si tot tacamul, sora mea mai poate avea alte pretentii...cu toate ca in contract s-a spus ca s-a stabilit de comun acord pretul
Discuție Despagubire
Buna seara,

In urma decesului parintilor, am primit ca mostenire eu si sora mea un apartament. Acum 1 an, am convenit sa cumpar partea mea de la sora-mea - am facut un contract de V-C la notar, dar ca si pret in contract, am convenit pt 30.000 lei (in realitate, am decis ca sa ii dau sorei mele suma de 30.000 Euro pt partea ei) - intrebarea mea e, trebuia sa fac un act aditional pt suma de 30.000 E, sau pur si simplu, odata incheiat contractul de V-C pe acea suma, in viitor nu se poate ataca acest contract ?

Ideea e ca, nu as vrea ca peste 5-10 ani sa vina sora-mea sa imi spuna ca de fapt suma pe care a primit-o OFICIAL in contractul de V-C este cu mult mai mica decat valora apartamentul (fara a mai recunoaste ca i-am dat de fapt 30.000 E - adevarata valoare a partii pe care o detinea)...
Nu s-a incheiat nici un proces verbal...si-au cerut scuze repede, jandarmii au plecat, si cei de la magazin au ramas cu mine si m-au luat cu vrajeli..ca daca de la dispecerat le spun ca au o persoana suspecta, ei trebuie sa o verifice pt ca altfel isi pierd locul de munca...bla bla...eu eram asa de nervos, incat nu am mai reusit sa judec limpede...acum stiu ca e prea tarziu, dar data viitoare vreau sa stiu cum sa abordez situatia...Am voie sa inregistrez convorbirea tot ce se intampla acolo ?
Buna ziua,

Am si eu o problema sa ii zic asa. In urma cu ceva timp, am sustras din magazin niste obiecte, am fost prins, paguba a fost recuperata total, am ajuns la politie, am dat declaratii, si am primit o amenda administrativa.

Dupa un timp, am mers in acelasi magazin la cumparaturi. Inainte sa ajung la casa, am constatat ca mi-am uitat portofelul in masina. Am avut doar 5 lei in buzunar (probabil i-am uitat in buzunar) si am decis sa achit doar un produs din cos, restul cosului lasandu-l intre rafturi (m-am gandit sa merg la masina dupa portofel, si sa achit restul produselor din cos) - cand am trecut de casa, m-a oprit un agent de paza si m-a rugat sa merg cu el sa imi verifice bonul. L-am intrebat daca s-a intamplat ceva, si a zis ca nu e nici o problema, doar vrea el sa verifice ceva. Bun, m-a dus intr-o camera, si mi-a zis ca tot ce am luat, am platit ? Si eu am zis ca da. Mi-a spus apoi sa scot daca am ceva in buzunare, si eu m-am enervat, si am zis ca nu am nimic - sa imi arate camera video daca el suspecteaza ca am luat ceva (a zis a nu poate sa imi arate camera ca asta e ceva confidential ) - bun, eu m-am enervat si mai tare si am zis ca nu am ce sa scot din buzunare si sa ma lase sa plec. El a zis ca nu se poate, si ca daca nu scot ce am, cheama politia. Eu le-am zis sa o cheme...au venit jandarmii, si mi-au spus sa scot de ac din buzunare. Eu am zis ca nu am nimic - unul dintre ei a inceput sa urle la mine sa scot ce am din buzunare (mentionez ca atunci cand am fost adus in camera respectiva am zis ca daca nu imi arata camera video, o sa inregistrez toata convorbirea - mi-a zis ca nu am voie, si sa inchid telefonul) - jandarmul mi-a zis si el sa inchid telefonul, si ca daca nu scot de am din buzunare ma dezbraca la pielea goala - zis si facut...au vazut ca nu am nimic, si-au cerut scuze...si m-au lasat sa plec...Acum, fapta a fost consumata, dar vreau sa stiu data viitoare daca se va intampla asa ceva, ce drepturi am...eu sincer, nu mai vreau sa trec prin ce am trecut...fara sa fac nimic, am fost tratat ca un gunoi..